Ana SayfaSılayoluGümrükAileye 3200 Euro ceza

Aileye 3200 Euro ceza

Alman havaalanlarındaki gümrük memurları, Türkiye’den altın takı getirenlere göz açtırmıyorlar. 14.000 Euro’luk takı getiren bir aile 3200 Euro ceza ödedi.

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Türkiye’den dönen çok sayıda kişinin beraberinde getirdiği altın takısı gümrük kontrollerinde ortaya çıktı. Yolcu, değeri 430 Euro’yu aşan takıyı gümrükte deklare etmek ve vergisini ödemek zorunda. Bu yapılmazsa hem ceza kesiliyor, hem de kişi hakkında yasal işlem yapılabiliyor. Alman yetkililer, fiyatların daha uygun olması nedeniyle özellikle Türkiye’den yüksek miktarda altının Almanya’ya kaçak sokulmak istendiğine dikkat çekiyorlar.

Türk aile yakalandı

Verilen bilgiye göre bu yıl sadece Stuttgart Havaalanı’nda değeri 250.000 Euro’yu bulan altın takı ele geçti. Stuttgarter Zeitung’un bildirdiğine göre bir Türk ailenin bavulunda değeri 14.000 Euro’yu bulan altın takı bulundu. Aile zincir, bilezik ve küpeden oluşan 20 yıllık takıları gümrüğe bildirmeden ve vergisini ödemeden ülkeye giriş yapmaya çalıştı. Bu nedenle de 3200 Euro ceza ödedi. Yetkililer, takının illa da yeni olması gerekmediğini, yıllar önce satın alınmış değerli eşyaların da gümrüğe bildirilmesi gerektiğini hatırlatıyorlar. Avrupa Birliği ülkesine girişte bir kere deklare edilen takılar için, daha sonraki uçuşlarda bir daha vergi ödenmesi gerekmiyor. Bu arada altının haricinde Türkiye’den en çok getirilen ürün ise sigara.

İlginizi Çekebilir
185 gün şartıyla ilgili önemli değişiklik: Süre indirildi
İlginizi Çekebilir
Bugün sınır kapılarında durum nasıl?

1 YORUM

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

Sosyal Medya

76,444BeğenenlerBeğen
2,883TakipçilerTakip Et
807TakipçilerTakip Et
227AbonelerAbone

Çok Okunanlar

sınır

Sırbistan/Bulgaristan sınır kapısını kullanacaklara uyarı

Sırbistan/Bulgaristan sınır kapısını kullanacaklara uyarı Yıllık izinlerini Türkiye'de geçirmek için yola çıkan gurbetçilerin başta Kapıkule Sınır Kapısı olmak üzere diğer gümrük kapılarından geçişleri sürüyor. Birçok...

İlginizi Çekebilir

Almanya'ya

Türkiye’den Almanya’ya uçuşlarla ilgili son durum ne?

Türkiye'den Almanya'ya uçuşlarla ilgili son durum ne? Şu an Türkiye'de olan ve Almanya'ya dönmek isteyenler için sunulan ek uçak seferleri büyük ilgi görüyor. Sadece Alman...