altın
Advertisement

Türkiye’den Almanya’ya karpuz taşıyan tırdaki altınlara el konuldu

Bulgaristan’ın Kapitan Andreevo’daki gümrük memurları iki farklı kontrolde toplam 1,2 kg’dan fazla kaçak altın ve takı yakaladı.

Gümrük Dairesi’nden alınan bilgiye göre, 11 Eylül’de meydana gelen olayda, kontrol noktasına Türk plakalı bir tır geldi. Bir Türk vatandaşı olan sürücü, Türkiye’den Almanya’ya taşınan karpuz için gerekli belgeleri sundu.

Tırda yapılan inceleme sırasında gümrük memurları, sürücü kabininin üç yerinde, koltukların altında ve panoramik camın üzerindeki bir fabrika boşluğunda dört kutu sarı metal ürün buldu. Uzmanın yaptığı ekspertize göre toplam ağırlığı 985,60 gram olan mücevherler, 14, 21 ve 22 ayar altından yapıldı. Kaçak altın takılara el konuldu.

altın

TÜRKE TUTUKLAMA, ALMANA PARA CEZASI

Olayla ilgili Haskovo Bölge Savcılığı gözetiminde bir gümrük müfettişi tarafından ön yargılama başlatıldı. M.G. isimli Türk vatandaşı ile ilgili olarak, nezaret eden savcının izni olmadan yurt dışına çıkış yasağının yanı sıra bir tutuklama tedbiri alındı.

9 Eylül’de gerçekleşen ikinci olayda ise Alman plakalı bir araç kontrol noktasına geldi. Araçta seyahat eden Alman vatandaşları sürücü, eşi ve iki çocuğu, mal, para ya da beyan edilecek döviz değerlerini taşımadıklarını ifade ettiler.

Gümrük muayenesi sırasında gümrük memurları, arabanın fabrika boşluğunda sarı metal ürün paketleri buldu. Uzmanlığa göre paketlerin toplamı 269,80 gram olurken, sürücüye para cezası uygulandı.

Güner Kızıl

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin