telefon

Türkiye’deki yakınlarına telefon götürenler dikkat!

Türkiye’ye gidilirken yakınlarına hediye olarak telefon götüren kişiler, bazı durumlarda mağduriyetler yaşayabiliyor. Yurt dışından Türkiye’ye götürülen cep telefonlarının, Türkiye’de kayıt altına alınması gerekiyor. Bu kayıtlar için yakın bir zamanda Türkiye’ye giriş damgası bulunan bir pasaporta sahip olmak gerektiğinden, bazı vatandaşlar yakınlarına hediye edecekleri cep telefonlarını kendi pasaportları üzerine kaydettiriyor. 30/05/2019’den sonra Türkiye’ye getirilen telefonlarda, 3 yıl boyunca telefonun sadece pasaportuna kayıtlı olan kişiye ait bir hatla kullanılmasına izin veriliyor.

Advertisement

Bazen de kimlik, pasaport veya e-devlet bilgilerini ele geçiren kötü niyetli kişiler, bilgilerini çaldıkları kişiler üzerine kayıt ettirdikleri telefon veya hatlarla suç işleyebiliyor. Bu tür durumlarda telefon veya hatla işlenen suçlardan, hat veya telefon sahibi sorumlu tutulabiliyor. Hat ve telefonun üzerine kayıtlı olduğu kişi masum olsa da, bazen masumiyetini kanıtlamak için uzun prosedür ve yargı süreçleri ile uğraşması gerekebiliyor.

Adınıza açılmış hatları ve kayıtlı telefonları öğrenin

Türkiye’de üzerinize kayıtlı hat veya telefon olup olmadığını e-devlet üzerinden kontrol etmek mümkün. Türkiye’de üzerinize kayıtlı telefon olup olmadığını https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kayit-hakki-sorgulama adresinden sorgulayabilir iken, aynı adreste yeni kayıt hakkınız olup olmadığını da görebilirsiniz. Ayrıca Türkiye’de kullandığınız telefonunuzun IMEI numarasının kopyalanarak çalınıp çalınmadığını da  https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama adresinden sorgulamak mümkün.

(SA)

 

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin