tarihi
Advertisement

Türkiye’deki tarihi eserler ABD’ye giremeyecek

Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında, kültür varlıklarının korunması alanında önemli bir işbirliği yapıldı. Varılan anlaşma ile sergiler gibi özel izne tabi durumlar hariç, her türlü arkeolojik ve etnolojik eserin Amerika Birleşik Devletleri’ne girmesi yasaklandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield arasında Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde gerçekleştirilen imza töreniyle, Türkiye’ye ait arkeolojik ve etnolojik eserlerin kaçakçılığının önlenmesi ve Türkiye’nin kültür mirasının korunmasına katkı sağlanması amacıyla işbirliği mutabakat zaptı imzalandı.

Alanındaki en geniş kapsamlı mutabakat

Türkiye’ye ait tarihi eserlerin kaçakçılığının önlenmesi amaçlanan anlaşmayla özel izne tabi durumlar hariç, her türlü arkeolojik ve etnolojik eserin Amerika Birleşik Devletleri’ne girmesine izin verilmeyecek. Alanındaki en geniş kapsamlı örneklerden biri olan mutabakat; 1 milyon 200 bin yıl öncesinden başlayarak, 1923 yılına kadar olan kültür varlıklarını, Kurtuluş Savaşı dönemine ve Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e ait eşyaları içeriyor.

ABD ile yakın dönemde yapılan çalışmalar sonucunda Zeugma Mozaikleri, Lidya dönemine ait mezar stelleri ve son olarak geçen ay Kybele Heykeli’nin Türkiye’ye iadesi gerçekleşti.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:
Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin