Ana Sayfa Gündem Türkiye'de aşı kimliği uygulaması başladı

Türkiye’de aşı kimliği uygulaması başladı

Türkiye’de aşı kimliği uygulaması başladı

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de aynı zamanda aşı pasaportu işlevi de görebilecek aşı kimliği uygulaması hayata geçirildi. Yeni uygulama kapsamında iki doz aşı olmuş vatandaşlar, oldukları aşıları HES uygulamasına işleyerek Güvenli Turizm logolu dijital aşı kimliğine sahip olabilecek.

Avrupa’da da çokça tartışılan ve bu yaz hayata geçmesi planlanan dijital aşı pasaportu benzeri bir uygulama olan aşı kimliğine aynı zamanda pasaport numarası tanımlamak da mümkün.

AB, dijital aşı pasaportu için bazı ülkelerle görüştüğünü söylemişti

Türkiye’de yaygın olarak uygulanan Sinovac firmasının CoronaVac isimli aşısının Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından değerlendirilmeye alındığı bu günlerde başlayan uygulamanın, aşının EMA tarafından onaylanması sonrası Avrupa’ya giriş çıkışlarda da kolaylık sağlaması bekleniyor. AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, bu yaz aşı sertifikasıyla AB ülkelerine giriş çıkışlara izin verilmesi için birlik dışından bazı ülkelerle görüşmelerin devam ettiğini söylemişti.

İlginizi Çekebilir
Türkiye’de geçen yıl kaç kişi trafik kazalarında yaşamını yitirdi?

Şu ana kadar Sırbistan ve Macaristan, Türkiye’de aşı olan vatandaşlara ülkelere girişlerde test ve karantina zorunluluğunu kaldırdığını ilan etti.

(SA)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:
İlginizi Çekebilir
Dünyada konut fiyatları en çok artan ülke Türkiye

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Çok Okunanlar

Çin

Çin, Kovid-19 sınır kısıtlamalarını 2022’nin ortasına kadar uzattı

Çin, Kovid-19 sınır kısıtlamalarını 2022'nin ortasına kadar uzattı Çin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında getirdiği sınır kısıtlamalarını gelecek yıl ortasına kadar uzatma kararı aldı. Wall...

İlginizi Çekebilir

merkel

Merkel ifade verdi

Merkel ifade verdi Alman finans ve teknoloji kuruluşu Wirecard davası kapsamında ifadesine başvurulan Angela Merkel, Wirecard hakkındaki iddialardan şirketin batmasından sonra haberdar olduğunu söyledi. Angela...