Türk
Advertisement

Turkish Airlines yerine Türkiye Hava Yolları yazılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türksat Genel Müdürlüğü‘nün Gölbaşı yerleşkesinde gerçekleşen Türksat 5B Uydusu Hizmete Alma Töreni’nde konuştu.

Erdoğan, “Uzay deyince tek anladıkları gençliklerinde, çocukluklarında seyrettikleri uzay filmleri olan vizyonsuzlara kötü bir haberimiz daha var. Türk mühendisleri tarafından geliştirilen yerli ve milli gözetleme uydumuz İMECE’yi 2023’ün Ocak ayında, Türksat 6A’yı da yine 2023 yılının ortalarında uzaya fırlatıyoruz” dedi.

“Artık Turkey yok Türkiye var”

Elektronik Devlet kullanıcı sayısının yaklaşık 60 milyona ulaştığını bildiren Erdoğan, “Yaklaşık 60 milyona ulaşan Elektronik Devlet Kullanıcı sayımız ve sistem üzerinden yapılabilen 6 bin 636 farklı hizmetle bu alanda dünyada ilk sıralarda yer alıyoruz. Vatandaşlarımız eskiden saatlerce, günlerce, haftalarca uğraşarak alabildikleri hizmetlere artık elektronik devlet üzerinden saniyeler içinde erişebiliyorlar. Fikri tapu diye Türkçeleştirdiğimiz NFT gibi kavramsal hale getirdiklerimizle geleceğin teknolojilerine kendi damgamızı vuruyor, kendi ismimizi kazıyoruz. Ülkemizin uluslararası alanda ‘Turkey’ olarak kullanılan ismini Türkiye’ye çevirerek sembolik öneme haiz bir adım daha attık. Artık Turkey yok Türkiye var. Bundan sonra, uçaklarımızın gövdesine Turkish Airlines değil Türkiye Havayolları yazacağız. Maziden atiye kurduğumuz köprü sayesinde medeniyetimizden tarihimizden, kültürümüzden aldığımız güçle yüzümüzü geleceğe dönüyoruz” diye konuştu.

(İHA)

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin