TOGG
Advertisement

TOGG’un Avrupa’ya yollarına çıkacağı tarih açıklandı

Türkiye’nin bir otomobil üretme hayali, 1960’lı yıllarda üretilen Devrim arabalarından bu yana devam ediyor. Türkiye o yıllarda kendi mühendislerinin büyük özverisiyle kendi otomobilini üretmeyi başarmasına karşın “benzini bitti” bahanesiyle aracın seri üretimi durdurulmuştu.

Ancak geçen yıllarda Türk halkının yerli bir otomobile sahip olma hayali devam etti. Bu noktada 4 yıl önce kurulan Togg, bu hayali gerçeğe çevirmeyi hedefliyor.

TOGG NEREDE ÜRETİLİYOR?

Bursa’nın Gemlik ilçesinde üretilen Togg için artık geri sayım başladı. 208 robot görev yaptığı Togg tesisinde, deneme ve üretim çalışmaları da tüm hızıyla devam ediyor.

Fabrikanın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda özel bir törenle açılmayı bekliyor.

Fikri ve sınai mülkiyeti yüzde 100 Türkiye’ye ait olan, yani tüm haklarının Türkiye tarafından yönetileceği ve yüzde 51’in üzerinde yerliliğe sahip olan Togg, bu yılın sonuna doğru üretim bandından inecek. Gerekli başvuruların yapılmasından sonra ise 2023’ün mart ayında Türkiye’de satışa sunulmuş olacak.

TOGG CEO’SU AVRUPA İÇİN TARİH VERDİ

Üretim bandından ilk olarak C segment bir SUV otomobil çıkacak ve bu araç satışa sunulan ilk model olacak.

İlk yerli Türk otomobilinin Avrupa’da ne zaman satışa sunulacağı gurbetçiler arasında merak konusu oldu. Bu noktada Togg CEO’su Gürcan Karakaş’tan bir açıklama geldi. Açıklamaya göre Togg, Türkiye’de satışa çıktından 18 ay sonra Avrupa’da satışa sunulacak.

FİYATI NE KADAR?

Yerli otomobil projesinde en çok merak edilen konulardan bir tanesi de aracın fiyatı…Almanya’da uzun yıllar önemli görevlerde bulunmuş olan TOGG CEO’su Gürcan Karakaş bu noktada bazı ip uçları veriyor ancak aracın fiyatını açıklamıyor. Henüz üretilmemiş bir aracın fiyatını şimdiden açıklamak da çok anlamlı bir hareket olmazdı zaten.

CEO Gürcan Karakaş, kendisine yöneltilen fiyat sorularına “Piyasaya çıktığı zaman, kendi segmentindeki benzinli veya dizel otomobillerle rekabet edebilecek” cevabını veriyor. Ayrıca elektrikli araçlarla ilgili teşviklerin de eklenmesiyle, kendi segmentindeki araçlara kıyasla çok daha avantajlı bir fiyatta piyasaya girmesi bekleniyor.

500 KM’YE KADAR MENZİL SUNUYOR

Gürcan Karakaş’ın aktardığı bilgilere göre, ilk satışa çıkacak olan SUV modeli, 300 ve 500 kilometre olmak üzere iki farklı menzil seçeneğiyle satılacak olan Togg SUV, 200 ve 400 beygir güç sunacak, 200 BG’likversiyon 7,6, 400 BG’lik versiyon ise 4,8 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaşacak, bataryası yüzde 80 doluluğa hızlı şarj ile 25 dakikada ulaşabilecek.

5 FARKLI MODEL OALCAK

Ardından yine C segmentindeki Sedan ve Hatchback modelleri üretim sırasına girecek. Takip eden yıllarda B-SUV ve C-MPV’nin de aileye katılmasıyla, aynı DNA’yı taşıyan ve 5 modelden oluşan ürün gamı tamamlanacak.

Togg, 2030’a kadar tek bir platformdan 5 farklı model üretimiyle toplam 1 milyon adet araç üretmeyi planlıyor.

Güner Kızıl

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin