Tek doz aşı tartışması sürüyor: Tek doz aşı yeterli mi?

214
tek doz

Tek doz aşı tartışması sürüyor: Tek doz aşı yeterli mi?

Johnson & Johnson’ın ürettiği tek doz aşının ardından başlayan tek doz aşı yeterli mi tartışması sürüyor. Hangi aşıların tek dozunun ne kadar koruduğu konusunda araştırmalar sürerken, uzmanlar aşıların önerilen şekilde yapılmasında ısrarcı. Johnson & Johnson aşısının tek dozunun yeterli antikoru ürettiği bilinirken, daha sonra İngiltere Sağlık Bakanlığının yaptığı araştırmada, Pfizer-BioNTech aşısının ilk dozunun denendiği sağlık çalışanlarının yüzde 99’unda güçlü bağışıklık oluştuğu iddia edilmişti. Bazı uzmanlar tarafından ticari kaygılarla yapıldığı öne sürülen bu açıklamanın ardından, bilim insanları Johnson & Johnson hariç diğer aşıları olan vatandaşları, 2. dozlarını yaptırmak konusunda şüpheye düşmemeleri konusunda uyarmıştı.

İlginizi Çekebilir
Avrupa Birliği seyahat listesi daraltıldı

Türkiye’de yoğun olarak uygulanan Coronavac aşısının koruyuculuğu

Bütün bu tartışmalar sürerken, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi, Türkiye’de ağırlıklı olarak uygulanan Sinovac (Coronavac) aşısının etkinliği üzerine yaptığı araştırma sonuçlarını açıkladı. İlk doz aşının yaklaşık bir ay ardından yüzde 25,3 bağışıklık oranı tespit edilirken, ikinci doz aşıdan sonra ise bu oran yüzde 97,92.

Coronavac kadınlarda daha etkili

Yine aynı araştırmada ortaya çıkan diğer veri ise, Coronovac aşısının kadınlarda daha etkili olduğu. Sonuçlar cinsiyete göre ayrıştırıldığında, ilk doz aşı sonrası erkeklerde yüzde 18,6 olan bağışıklık oranı, kadınlarda yüzde 29,5’e yükseliyor. İkinci dozdan yaklaşık bir ay sonra ise erkeklerde bağışıklık oranı yüzde 95,7 olurken, bu oran kadınlarda yüzde 99,2.

(SA)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

 

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin