tatil
Advertisement

Tatil yapayım derken 1863 Euro’su gitti

Yaz mevsimde tatil beldelerine ve otellere yönelik rezervasyonları artış gösteriyor. Bunu fırsat bilen dolandırıcılar da türlü yöntemlere başvuruyor.

Dolandırıcılar bu dönemde internet ve sosyal medya uygulamalarını yoğun olarak kullanıyor.  Sosyal mecralardan “uygun fiyata 5 yıldızlı tatil” reklamlarını gören tatilciler, fiyatın çok düşük olduğunu göz ardı ederek reklam veren kişiyle WhatsApp üzerinden hemen iletişime geçiyor. Sonrasında online ödeme yapılıyor ve bir daha karşısında kimseyi bulunamıyor.

Özellikle sosyal medyada tanınmış turizm tesislerinin logo ve isimleri kullanılıyor, WhatsApp, e-posta ve SMS üzerinden cazip tekliflerle tüketiciler mağdur ediliyor.

Türkiye’den çok tanıdık olduğumuz bu dolandırıcılık yönteminin kurbanı bu kez Alman bir aile oldu.

“FACEBOOK’TAN REKLAMI GÖRDÜM VE TIKLADIM”

Bild’in aktardığına göre, Alman bir aile Mallorca yerine tercih ettikleri Türkiye’de tatil planı yaparken dolandırıcıların tuzağına düşerek elindeki tatil parasından da oldu.

Almanya’da Apartman görevlisi (Hausemesiter) olarak çalışan 57 yaşındaki Dieter Wolf, oğulları Robin ve Marvin ile yaz için bir tatil planı yaptı.

Ardından LineTravel isimli bir seyahat acentesinin Facebook’ta 5 yıldızlı bir otelin reklam linkine tıklayan Wolf, sözde seyahat şirketi ile WhatsApp üzerinden iletişim kurdu. Rezervasyon için online para akışı sağlandıktan sonra dolandırıcıların kullandığı o internet sitesine bir daha ulaşamadı.

“ONLİNE OLARAK 1.863 EURO ÖDEDİM”

Wolf, dolandırıcıların tuzağına nasıl düştüğünü şöyle anlattı:

“Mallorca’yı önermiştim ama çocuklar daha sessiz bir yer istediler ve Türkiye’yi seçtik. Reklamı tıkladım, ardından iletişim yalnızca WhatsApp üzerinden devam etti. Online olarak 1.863 Euro (üç yatak odalı, her şey dahil) ödedim. Param ellerine geçer geçmez iletişim kesildi ve web siteleri kayboldu. Şirketten verilen iletişim numarasından bir sürücü kursu çıktı. Polise gidip ihbarda bulundum”

KİMLİK BİLGİLERİNİ DE ELDE EDİYORLAR

Vatandaşları tuzaklarına çeken dolandırıcılar aynı zamanda mağdurların kimlik ve pasaport bilgilerine de ulaşabiliyor. Bu bilgileri kullanarak ilerleyen süreçte yeni mağduriyetlere neden olma ihtimali de bulunuyor.

“TEK SUÇ DOLANDIRICININ MI” SORUSU AKILLARA GELİYOR

Bu konuda daha önce birçok kez okuyucularımızı uyaran haberler yapmamıza rağmen bu tür mağduriyetler devam ediyor.  Haliyle “Tek suç dolandırıcıların mı” sorusu da akla geliyor. Zira bu tür ilanlarda fiyatların çok düşük olması ve parayı sadece online olarak talep etmeleri aslında şüphe uyandırıyor.

DOĞRULUĞU SORGULAMA YÖNTEMLERİ

Okuyucularımıza mağdur olmamaları için sosyal medya, kısa mesaj veya e-posta gibi iletişim kanalları üzerinden gelen teklifin içeriğinde yer alan tesis resimlerinin, kurumsal logo ve işaretlerin, iletişim bilgilerinin doğruluğunu sorgulamalarını tavsiye ediyoruz.

Seyahat acentalarının ve turizm tesislerinin belgeli olup olmadığını, turizm tesislerinin kaç yıldız sahibi olduğunu ‘www.kulturturizm.gov.tr’ ve ‘www.tursab.org.tr’ adreslerinden sorgulama yapılabiliyor.

Güner Kızıl

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin