Sürücülere müjde: Yeni otoyol ile yolculuk süresi 1 saat kısalacak

838
otoyol

Tatil

Sürücülere müjde: Yeni otoyol ile yolculuk süresi 1 saat kısalacak

Aydın – Denizli Otoyolu’nun temel atma törenine katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Aydın-Denizli Otoyolunun tamamlanmasıyla güzergahtaki seyahat süresi 2 saat 15 dakikadan 1 saat 15 dakikaya düşecek. Zamandan 472 milyon Lira, akaryakıttan 142 milyon Lira olmak üzere yıllık toplam 614 milyon lira tasarruf edilecek” dedi.

“Avrupa’nın herhangi bir şehrinden kalkıp kesintisiz Denizli’nin merkezine gelinebilecek”

Kapıkule’den başlayıp, Marmara ve Ege Bölgelerini kat ederek Akdeniz’e ulaşacak kesintisiz otoyol ağını tesis edecek son halka olan Aydın-Denizli Otoyolunun hayırlı olmasını dileyen Bakan, Avrupa ile Ege Bölgesini doğrudan bağlayacak yeni köprüden geçen bir aracın Avrupa’nın herhangi bir şehrinden kalkıp kesintisiz bir şekilde otoyollarını kullanarak Denizli’nin merkezine kadar konforlu ve hızlı bir şekilde geleceğini söyledi.

Karaismailoğlu, “Ülkemizin merkezinde bulunduğu kuzey-güney, doğu-batı eksenli yeni ticaret rotaları bizlere oyun kurucu bir rol üstlenme fırsatı tanımaktadır. Bölgemizde bir lojistik süper güç olmamız ve Yeni İpek Yolu’nun kalbinde yer alan coğrafyamızla dünya ticaretine hükmeden bir konuma gelmemiz an meselesi. Ancak önümüze çıkacak bu fırsatlara hazır olmak da çok önemli. Projelerin yıllarca sonunu getiremeyip, elden ele aktaran bir anlayışla, özkaynak dışında alternatif sermaye modeli üretemeyen kısır zihinlerle hiçbir işi vaktinde bitiremezsiniz” dedi.

Pamukkale, Efes, Didim, Kuşadası gibi önemli turizm merkezlerine ulaşım daha kolay olacak

Aydınlı ve Denizli illerinin tarımsal ve sınai üretimlerinin yanı sıra ülkenin önde gelen turizm merkezleri olduğuna dikkat çeken Bakan Karaismailoğlu, turistik trafiğin geçiş noktası olan bölgenin ulaşım altyapısının da İstanbul-İzmir Otoyolu ve İzmir-Aydın Otoyolu ile önemli ölçüde güçlendiğini söyledi. Karaismailoğlu, “Şimdi, otoyol ağını Aydın ve Denizli üzerinden Antalya’ya kadar ulaştıracak çalışmalar neticesinde daha da güçlenecektir. Pamukkale, Efes, Didim, Kuşadası gibi önemli turizm merkezlerine ulaşım çok daha kolaylaşacaktır. Bölgenin en önemli ihracat merkezi konumundaki İzmir Limanı’na Denizli üzerinden sanayi ve tarım ürünlerinin daha kısa sürede nakledilmesi sağlanacaktır. Ege, Akdeniz ve İç Anadolu arasında bir kavşak konumunda olan Denizli ilimizin önemi ve ülke ekonomisine katkısı daha da artacaktır” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir
Sürücüler dikkat! Türkiye’de bu otoyol trafiğe kapatılacak

19 köprülü kavşak, 19 viyadük ve 5 otoyol hizmet tesisi yapılacak

Aydın-Denizli Otoyolu’nun 140 kilometresi 2×3 şeritli ana yol, 23 kilometresi de 2×2 şeritli bağlantı yolu olmak üzere toplam 163 km uzunluğunda olacak. Proje kapsamında 19 adet köprülü kavşak, 19 adet viyadük ve 5 adet otoyol hizmet tesisi yapılacak. Otoyol güzergahı, mevcut Aydın Çevre Yolu Otoyol Ayrım Kavşağı’ndan başlayarak Dalaman üzerinden Yenipazar’a ulaşacak, Büyük Menderes Nehri’nin güneyinden, Hamidiye ve Yazırlı yerleşkelerinin kuzeyinden de Kuyucak ilçesinin güneyine varacak.

İzmir-Antalya yolu 440 kilometreye düşecek

Bakan Karaismailoğlu ayrıca, Aydın-Denizli Otoyolu ve sonradan yapılacak Denizli-Burdur ve Burdur-Antalya Otoyollarının tamamlanması ile İzmir-Antalya arasındaki mevcut 580 km devlet yolunun 440 kilometreye düşeceğini; seyahat süresinin de 6-7 saatten 3-3,5 saate ineceğini söyledi. Bu yollarla İzmir’den Antalya’ya (Alanya) kadar kesintisiz otoyol ulaşımı sağlanarak iki önemli turizm kenti birbirine bağlanmış olacak.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin