hız denetimi

Geçtiğimiz yıllarda otoyollarında önemli değişiklikler yapan Sılayolu ülkesi Sırbistan, aynı zamanda trafik kurallarını da yenilemiş ve denetimlerini artırmıştı. Eskiden elinde radar tabancasıyla hız denetimi yapan Sırp polisleri görürdük. Ancak bunlar atık tarihe karıştı. Sırbistan bunun yerine modern ve son teknolojiyle çalışan kameralar kullanıyor. Özellikle yaz aylarında milyonlarca aracın geçiş yaptığı Belgrad ile Niş kenti arasındaki otoyolda denetimler çok sıkı. Bu nedenle sürücülerin bu kesimde yakalanıp ceza alma ihtimali daha yüksek.

Hız denetimi yapılıyor

İki şehir arasındaki yaklaşık 230 kilometrelik kesime yerleştirilen 14 kamera sayesinde hız ihlalinde bulunan araçlar tespit ediliyor. Bilindiği gibi ülkede üst sınır saatte 130 kilometre. Bir sürücü bu sınıra uymayım kameralara yakalandığında otoyol ücretlerinin ödendiği gişelerde durduruluyor ve ceza tahsil ediliyor.

Hız ihlali nasıl tespit ediliyor?

Yeni sistem ile Belgrad ile Niş arasındaki ortalama hıza bakılıyor. Eğer bu 130 kilometrenin üzerindeyse ceza uygulanıyor. Yani bir araç kısa süreliğine saatte 130 km’den hızlı giderse hemen ceza almıyor. Aracın kontrol noktaları arasındaki mesafeyi ortalama ne kadar hızla geride bıraktığına bakılıyor.

YARIN: Sırbistan’da sistem değişti: Hızlı giden sürücülere kötü haber

(A)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin