sınır
Advertisement

Sınır kapılarındaki yoğunluğa karşı gurbetçilere öneri

Memleket hasreti ile sılayoluna katlanan gurbetçilerimiz için bu seneki sınır kapıları oldukça yoğun olacak. Bu yoğunluğun sebebi ise tüm dünyaca savaş verdiğimiz Covid-19 pandemisinde gerçekleştirilen kısıtlamaların artık kaldırılmış olması.

Geçtiğimiz 2 yılda ciddi kısıtlamaların ve bulaş oranının yüksek olması nedeni ile pek çok gurbetçi anavatana gelememişti ancak bahsettiğimiz gibi kısıtlamalara son verilmesi bu iki yılda Türkiye’yi ziyaret edemeyen gurbetçilerimiz ile birlikte sınır kapılarındaki yoğunluğu artıracak gibi duruyor. Peki, bu sınır kapılarındaki yoğunluğun önüne geçmek için gurbetçilerimiz neler yapabilir?

Taşıt ön beyan uygulamasına kayıt yaptıran ve ilgili belgeleri yükleyen yurtdışındaki vatandaşlarımız, araç sahibi ile aracın bilgilerini sisteme kolaylık ile kaydedebiliyorlar. Gerçekleştirilen bu kayıt ile beraber gümrük memurları tarafından süreç daha kolay neticeleniyor ve sürücüler uzun araç kuyruklarında beklemeden memleketlerine varabiliyor.

Ticaret Bakanlığı tarafından hizmete sunulan bu uygulama ile gurbetçiler, kontrol sürecini hızlıca atlatabiliyorlar.

Taşıt Ön Beyan’a ne zaman kayıt yaptırmalıyım?

Yolculuk tarihinizden en çok 15 gün evvel Ticaret Bakanlığı sitesinden E-işlemler’e panelinden araç ve kişi bilgilerinizi girebilir, işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Ticaret Bakanlığı haricinde E-devlet üzerinden de taşıt ön beyan işleminizi yapabilirsiniz. Peki, nasıl?

Arama yerine ”Taşıt ön beyan” yazdıktan sonra ilgili sonucu tıklayınız. Karşınıza aşağıdaki gibi bir giriş butonu çıkacak. Buradan da kimlik numarası ya da pasaport numaranız ile doğrulama kodunu girdikten sonra ilgili sayfaya yönlendirileceksiniz.

Taşıt ön beyan

Bilgilerinizi doldurduktan sonra yönlendirildiğiniz sayfada; beyan sahibinin TC kimlik numarası ile plaka, şase no, araç cinsi, markası, model yılı, motor hacmi, ülkesi, sigorta poliçe no, ek taşıt var mı, ad, soyad, doğum tarihi, adres, emekli no, telefon numarası, taşıtın vekalet ile mi getirilip getirilmediği alanlarını doldurduktan sonra ön beyanı kaydet botonuna tıklıyorsunuz.

Gurbetçilere sınır kapılarındaki yoğunluğa takılmamak adına bahsettiğimiz ön beyan taşıt formunu doldurup kaydetmeleri gerektiğini önemle hatırlatırız.

(BK)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin