sılayolu

Sılayolunun sıkıntılı geçeceğini gösteren 3 gelişme

Avrupa’da yaşayan yüzbinlerce vatandaşımız dört gözle yaklaşan yaz sezonunu bekliyor. Bu yıl bir çok gelişme insanların uçak yerine karayoluyla Türkiye’ye seyahat edeceğini gösteriyor. Aşağıda karayoluna ilginin neden artacağını özetledik. eğer öngörüler tutar ve gerçekten de otomobille yola koyulanların sayısında artış olursa bu Sılayolu’na olumsuz etki yapabilir. Sürücüleri en çok etkileyecek durum hiç şüphesiz sınır kapılarındaki uzun bekleme süreleri ve gümrük kontrolleri olacaktır.

Advertisement

Karayolundan gidiş ve dönüşlerin artacağını gösteren 3 gelişme:

  1. Korona virüsten dolayı son 2 yıldır Türkiye’ye seyahat etmeyen bir çok gurbetçi bu yıl salgının kontrol altına alınması ve sayıların düşmesiyle yollara koyulacak. Araç sayısı son iki yıla göre artacak.
  2. Enerji maliyetleri ile birlikte uçuş maliyetleri de artınca bu uçak bilet fiyatlarına olumsuz etki yaptı. Bilet fiyatları daha da zamlandı. Bundan dolayı bir çok vatandaşımız uçak yerine daha hesaplı olan karayolundan Türkiye’ye seyahati seçebilir.
  3. Türkiye’de kiralık otomobil fiyatlarında da ciddi bir artış oldu. Maliyetlerin artması bu sektörü de zam yapmaya yönlendirdi. Bundan dolayı Avrupa’da yaşayanlar Türkiye’ye uçup araç kiralamak istemeyebilir ve kendi aracıyla memlekete seyahat etmek isteyecektir.

Hafta içi seyahat eden daha şanslı

Bu üç husus dikkate alındığında bu yıl sınır kapılarında geçtiğimiz iki yıla göre daha fazla yoğunluk yaşanacağa benziyor. Sürücüler şimdiden uzun araç kuyruklarına ve uzun bekleme sürelerine hazırlıklı olsunlar. Özellikle hafta sonu Türkiye’ye giriş yapmak isteyen sürücüler uzun süre kuyrukta beklemek zorunda kalıyor. Yetkililer, mümkün olduğunca hafta içi seyahat edin tavsiyesinde bulunuyorlar.

(A)

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin