para
Advertisement

Sılayolu’nda yanınızda her zaman para bulundurun

Otomobille tatil yolculuğu yapacakların yurtdışında geçecekleri ülkelerde yanında her zaman nakit para bulundurmaları gerekiyor. Bazı sürücüler “Benim banka kartım veya kredi kartım var. Nakit paraya ihtiyacım yok” diyerek yola koyuluyor. Ancak sizi geçeceğiniz ülkelerde nasıl bir manzara beklediğini bilemezsiniz. Türkiye’ye karayolundan seyahat ederken bir çok ülkeden transit geçiyorsunuz. Yolda farklı noktalarda otoyol veya tünel ücreti ödemek zorundasınız. Ayrıca benzin istasyonlarında veya alışveriş yerlerinde de ödeme gerekiyor. Zaman zaman teknik sebeplerle banka kartı veya kredi kartıyla ödeme yapmak mümkün olmuyor. Bu durumda büyük sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Otoyolu kaçak kullanmayın

Örneğin benzincide depoyu doldurdunuz ve ödeme yapmak istiyorsunuz. Ancak kartlı ödeme sistemi çalışmıyor. O zaman ödeme olmadan yola devam edemeyebilirsiniz. Sizden sistem tekrar çalışana kadar benzincide beklemeniz istenebilir. Aynı şekilde otoyol ödeme noktalarında da benzer sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Sadece kartına güvenenler, ödeme mümkün olmadığında ne yapacaklarını bilmiyorlar. Bazıları çaresiz yola devam ediyor. Ancak bu sefer de otoyolu kaçak kullanmış oluyorsunuz. Sürücü daha sonra büyük ihtimalle ceza ödemek zorunda kalacaktır. Elbette “kart sisteminde hata vardı, bu sebeple kaçak kullanmak zorundaydım” diye itiraz edebilirsiniz. Ancak bunu isbat etmeniz istenecektir ve nasıl bir cevap alacağını da bilmiyorsunuz.

Sınıra dikkat

Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için belirli miktarda nakit para ile yola çıkmakta fayda var. Önceden geçeceğiniz ülkelerde ne kadar ödeme yapmanız gerekeceğini kabaca hesaplayın. Örneğin yanınıza en azından benzin ve otoyol ücretlerini karşılayacak kadar para alın. Ancak bunu yaparken de üst sınıra dikkat edin. Ben yanıma fazladan para alayım derseniz, kişi başına taşınabilecek para miktarının 10 bin Euro’nun altında olması gerektiğini de unutmayın. Eğer bu miktarın üzerinde para taşımak istiyorsanız bunu gümrüğe bildirmeniz gerekiyor.

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin