Ana Sayfa Önerilen Sılayolu ülkesi Türkiye'de aşı olanlara test ve karantina zorunluluğunu kaldırdı

Sılayolu ülkesi Türkiye’de aşı olanlara test ve karantina zorunluluğunu kaldırdı

Sılayolu ülkesi Türkiye’de aşı olanlara test ve karantina zorunluluğunu kaldırdı

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de aşı olmuş kişiler için ülkeye girişlerde uygulanan test ve karantina zorunluluğunu kaldıran Macaristan’dan sonra, Sırbistan’la yapılan karşılıklı aşı kimliği tanıma anlaşması da yürürlüğe girdi. Buna göre iki ülke artık verdikleri aşı kimliklerini karşılıklı olarak tanıyarak, seyahat sırasında iki ülkeden birinde aşı olmuş kişileri girişlerdeki zorunlu test ve karantina uygulamalarından muaf tutacak.

Sılayolu ülkesi Macaristan da duyurmuştu

Türkiye ve Macaristan arasında yapılan aşı kimliğinin karşılıklı tanınması anlaşması 11 Mayıs’ta yürürlüğe girerek, iki ülkeden birinde aşı olan kişiler için ülkelere girişlerde uygulanan test ve karantina zorunlulukları kaldırılmıştı.

İlginizi Çekebilir
Ramazan Bayramı’nda Türkiye'de tatil var mı?

Türkiye’de yaygın olarak kullanılan Sinovac firmasının CoronaVac aşısının Avrupa İlaç Ajansın’dan (EMA ) onay alması halinde,  birçok Avrupa ülkesinin de Türkiye’yle karşılıklı aşı kimliği anlaşması yapması bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde EMA’dan yapılan açıklamada CoronaVac aşısının ön verilerinin değerlendirilmesine başlandığı ve yakında nihai kararın açıklanabileceği söylenmişti.

Türkiye’de aşı kimliği devrede

Yurt dışına giriş çıkışlarda Covid-19 aşısı olmuş vatandaşlara ayrıcalıklar tanınması ile birlikte, Türkiye’de de dijital aşı kimliği uygulaması başladı. Buna göre Türkiye’de herhangi bir Covid-19 aşısının iki dozunu olmuş vatandaşlar, oldukları aşıyı Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden oluşturabilecekleri aşı kimliklerine kaydederek, aşı olduklarını belgeleyebilecek.

(SA)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:
İlginizi Çekebilir
Almanya’dan Türkiye’ye uçacaklara form doldurma zorunluluğu başlıyor

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Çok Okunanlar

delta

İsrail’de Delta varyantı nedeniyle vakalar artıyor

İsrail'de Delta varyantı nedeniyle vakalar artıyor İsrail'de ilk olarak Hindistan’da tanımlanan Delta varyantı nedeniyle okullarda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının artmaya devam ettiği bildirildi. İsrail Kamu...

İlginizi Çekebilir

Hatay’da mutlaka tatmanız gereken 10 lezzet

Güney bölgemizin en güzel kentlerinden Hatay’ın doğal güzellikleri, tarihi dokusunun yanı sıra mutfağı da tartışılmaz derecede zengin. Hatay mutfağının çeşitliliği saymakla tükenmez ancak yolunuz...