Macaristan
Advertisement

Sılayolu ülkesi Macaristan’da olağanüstü hal ilan edildi

Avrupa’dan yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye’ye karayolundan seyahat ederken transit geçtikleri Macaristan‘da önemli bir gelişme yaşandı. Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada “olağanüstü hal” ilan edildiğini açıkladı. Orban buna gerekçe olarak Rusya’nın Ukrayna işgalini gösterirken, bu girişimin Macaristan’a yönelik tehdit içerdiğini vurguladı. Ülke olağanüstü hal durumu sayesinde gerektiğinde hızlı kararlar alabilmeyi amaçlıyor. Peki bu karar neleri değiştirecek ve ülkeden transit olarak geçiş yapan sürücüler bundan nasıl etkilenecek?

Sınır kapılarını etkileyebilir

Aslında Macaristan Koronavirüs döneminde de olağanüstü hal ilan etmiş ve bu süre aslında yeni bitmişti. Ülke yetkilileri salgın döneminde de “düzensiz göç” konusunu gerekçe göstermişti. Yeni alınan karar aslında bu sürecin devamı niteliğinde. Yakında yeni tedbirlerin açıklanması bekleniyor. Macaristan’ın güvenliğinin sağlamanın ön planda olması, zaten sıkı kontrollerin olduğu sınır kapılarındaki bu durumun devam edeceği anlamına geliyor. Yani sınır kapılarında yurtdışından gelecek herhangi bir tehlikeli unsuru engellemek için yine sıkı aramalar yapılabilir.

Uzun bekleme süreleri

Geçtiğimiz yıllarda ülkedeki sınır kapılarından alışık olduğumuz bu kontroller özellikle yaz aylarında sıkıntıya neden oluyor. Macar gümrük memurları ve sınır polisi, ülkeye giriş yapmak isteyen neredeyse her aracı didik didik arıyorlar. Bu da sınır işlemlerinin yavaşlamasına ve uzun araç kuyruklarının oluşmasına sebep oluyor. Bekleme sorununun en çok yaşandığı yer ise Macaristan – Sırbistan sınırıydı. Vatandaşlarımızın önemli bir bölümü Türkiye’den karayolundan dönerken komşu ülke Sırbistan’dan Macaristan’a geçiş yaparken uzun süre kuyrukta beklemek zorunda kalıyor. Anlaşılan yeni alnan kararlar bu durum bu yıl da devam edecek.

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin