Sılayolu ülkesi Bulgaristan’dan PCR testiyle ilgili duyuru

626
Bulgaristan

Tatil

Sılayolu ülkesi Bulgaristan’dan PCR testiyle ilgili duyuru

Bulgaristan, 30 Nisan’a kadar AB ülkeleri dahil ve 3’üncü ülkelerden (Türkiye dahil), Bulgaristan’a girişlerde PCR testi zorunluluğu getirildiğini duyurmuştu. Bu karardan transit geçenler, nakliye ve transport sektöründe çalışanlar muaf tutulmuştu. T.C. Sofya Büyükelçiliği sosyal medya hesabından PCR testi ile ilgili yeni alınan bazı kararları duyurdu. Duyuruda şunlar belirtildi: “Bulgaristan Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeye göre, 17 Şubat Çarşamba itibariyle Yunanistan, Türkiye, Sırbistan, Kuzey Makedonya ve Romanya’dan, eğitim için her gün veya haftada en az bir kez Bulgaristan’a seyahat eden öğrencilerin ülkeye girişlerinde negatif PCR test sonucunu kanıtlayan belge ibraz etmeleri zorunluluğu kaldırılacaktır. Aynı durum Bulgaristan’da yaşayan, ancak söz konusu beş ülkeden birine eğitim amacıyla her gün veya haftada en az bir kez seyahat eden öğrencilerin girişleri için de geçerlidir.

Bu sınır kapılarında PCR testi isteniyor

Genelgede ayrıca, negatif PCR test sonucunu ibraz etmek zorunda olan kişilerin giriş yapabilecekleri sınır kapıları da aşağıdaki gibi açıklanmıştır:

İlginizi Çekebilir
Hız yapmayın, uykusuz yola çıkmayın!

Burgaz Havaalanı Sınır Kontrol Noktası; Varna Havalimanı Sınır Kontrol Noktası; Plovdiv Havaalanı Sınır Kontrol Noktası; Sofya Havaalanı Sınır Kontrol Noktası (Terminal 1 ve Terminal 2); Burgaz Limanı Sınır Kontrol Noktası; Varna Limanı Sınır Kontrol Noktası; Vidin Sınır Kontrol Noktası; Vrıshka Çuka Sınır Kontrol Noktası; Durankulak Sınır Kontrol Noktası; Gyueşevo Sınır Kontrol Noktası; Ilinden Sınır Kontrol Noktası; Kalotina Sınır Kontrol Noktası; Kapitan Andreevo Sınır Kontrol Noktası; Kaptan Petko Voyvoda Sınır Kontrol Noktası; Kulata Sınır Kontrol Noktası; Lesovo Sınır Kontrol Noktası; Makaza Sınır Kontrol Noktası; Malko Tarnovo Sınır Kontrol Noktası; Oryahovo Sınır Kontrol Noktası; Rusçuk Sınır Kontrol Noktası ve Somovit-Nikopol Sınır Kontrol Noktası.

Vatandaşlarımızın seyahatlerinden önce Büyükelçiliğimiz ve ilgili Bulgaristan makamlarının açıklamalarını takip etmeleri tavsiye olunmaktadır.”

(GŞ)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin