Sılayolu

Sılayolu sürücülerine uyarı: Ödeme yaparken bu detaya dikkat

Avrupa’da yüzbinlerce kişi seyahat yasaklarının kalkmasıyla önümüzdeki günlerde sılayolu na koyulacak. Geçtiğimiz günlerde zaten bir çok vatandaşımız karayoluyla Türkiye’ye ulaştı. Ancak 15 Haziran’dan sonra araç sayısında hızlı bir artış olması bekleniyor. Bazı fırsatçılar her yıl olduğu gibi bu yıl da yollarda mağdur durumda olanların parasını alabilmek için oyunlar yapacaktır. Bu nedenle özellikle yol deneyimi az olanları uyarmak istiyoruz.

Mutlaka makbuz isteyin

Koronavirüsü fırsata çevirmek isteyenler sınır kapılarında sizlerden ek ücretler talep edebilir. Dil sorunu nedeniyle karşı tarafın bu parayı neden istediğini anlamayabilirsiniz. Bu nedenle hangi ödemeyi yaparsanız yapın mutlaka makbuz isteyin. Bu sayede sizden haksız yere para alınmasını engellemiş olursunuz. Bilindiği gibi pasaport veya gümrük kontrolü sırasında zaman zaman sürücülerden rüşvet isteniyor. Sürücüler ise bunun işlem parası olduğunu düşünerek ödemede bulunuyorlar. Ancak makbuz istendiğinde iş değişiyor. Memur veya görevli genellikle geri adım atıyor ve parayı almaktan vazgeçiyor.

Para üstünü kontrol edin

Sürücülerin karşılaştığı bir başka sorun da benzin istasyonları, vinyet satış noktaları ve marketlerde eksik para üstü verilmesi oluyor. Özellikle para üstünü Euro vermeyen ülkelerde eksik para verildiği görülüyor.

Kartla ödemede fiyatı kontrol edin

Kartla ödeme yapıldığında ise daha yüksek miktarın çekilmemesi için mutlaka fiyatı kontrol edin. Onay tuşuna basmadan önce ödemeniz gereken miktarın doğru olduğundan emin olun. Bazı satıcılar zaman zaman miktarı bilinçli olarak yüksek giriyorlar.

(A)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin