sılayolu

Sılayolu: Bu belgeleri aynı yerde tutan pişman oluyor

İzin sezonu yaklaştıkça Sılayolu ile ilgili konular daha sık gündeme gelmeye başlıyor. Bugünkü haberimizde karayolundan Türkiye’ye seyahat edecek vatandaşlarımıza önemli bir konu hakkında bilgi vermek istiyoruz. Yolculuk esnasında sıklıkla yapılan bir hata, sonradan büyük bir sorun haline gelebiliyor. Bazı vatandaşlarımız bütün önemli evraklarını, parasını, kredi kartını, aracının ruhsatını, altın takılarını bir el çantasına koymayı ve yolculuk boyunca aynı yerde tutmayı tercih ediyor. Amaç her şeyin elinin altında olması ve aradığında hemen bulabilmesi. Ancak bu davranış olası bir hırsızlıkta çok pahalıya patlayabiliyor.

Advertisement

Gereksiz zaman kaybı oluyor

İşin maddi boyutu bir yana, pasaport ve kimliklerin çalınması halinde ortaya daha da büyük bir mağduriyet çıkabiliyor. Yolcular ellerinde seyahat belgesi olmadığından yurtdışına çıkamıyor. Tek çare yeni seyahat belgesi çıkarttırmak oluyor. Ancak bu da bazen uzun zaman alabiliyor. Konu hakkında bir uyarıda bulunan Türkiye’nin Viyana Büyükelçiliği “Sakın pasaport ve kimliklerinizi aynı yerde bulundurmayın” uyarısında bulunuyor.

Farklı yerlerde tutun

Yetkililerin verdiği bilgi şu şekilde: “Seyahat edecekler, pasaportlarının yanısıra mutlak surette nüfus cüzdanı ve benzeri kimlik belgelerini de yanlarında, fakat ayrı bir yerde bulundurmalıdırlar. Pasaportun kaybolması halinde yenisinin düzenlenebilmesi için nüfus cüzdanına ihtiyaç duyulacaktır.”

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin