Ana SayfaSılayoluÖnemli BilgilerSılayolu: Avrupa'dan Türkiye'ye yolculukta kaç para harcanıyor?

Sılayolu: Avrupa’dan Türkiye’ye yolculukta kaç para harcanıyor?

Sılayolu: Avrupa’dan Türkiye’ye yolculukta kaç para harcanıyor?

Avrupa’da Türkiye’ye karayolundan sılayolu için yolculuk yapmak için gün sayanlar açısından yolculuk masraflarının büyük önemi var. Uçak bilet fiyatlarının yüksek gelmesinden dolayı memlekete otomobille seyahat etmeyi tercih edenler, bu sayede yüzlerce Euro’nun cepte kaldığını belirtiyorlar. Özellikle ilk kez yola çıkacak olan vatandaşlarımız, “Acaba bu yolculuk bana kaç Euro’ya mal olacak” diye merak ediyorlar. Elbette herkesin yola çıkacağı nokta farklı veya yolda yedikleri veya konakladıkları yerler de değişiyor. Fakat buna rağmen biz size örnek bir hesap sunarak tahmini bir bilgi vermek istiyoruz.

Kim yolculuk yapıyor: 2 çocuklu bir aile

Nereden nereye: Frankfurt – İstanbul

Hangi güzergah: Almanya – Avusturya – Macaristan – Sırbistan – Bulgaristan – Türkiye

Mesafe: 2282 km (gidiş)

Süre: Yaklaşık 30 saat (Molalar ile birlikte)

Otomobil: Ortalama 7 litre yakan mazotlu bir araç

Ortalama mazot masrafı 350 Euro (gidiş dönüş)

Akaryakıt masrafı: Akaryakıt fiyatları bu yıl oldukça geriledi. Bu nedenle mazotlu araçla yolculuk yapan sürücü bu güzergahta litre fiyatı yaklaşık 1,1 Euro’dan toplamda 175 Euro harcar. (2282:100 x 7 x 1,1) Benzinli aracı olanlar buna yaklaşık 60 Euro daha ekleyebilirler. Aracı daha az veya daha fazla tüketen araç sahipleri de masraflarını buna göre hesaplayabilirler. Yani gidiş dönüş toplam akaryakıt masrafınız yaklaşık 350 Euro’yu buluyor.

İlginizi Çekebilir
Türkiye’de aşılama bugün başladı: Öncelik kimlere?

Otoyol ücretleri: 170 Euro (gidiş dönüş)

Vinyet ve tünel: Yolculuk boyunca bir çok ülkeden geçeceksiniz. Her ülkenin vinyet ücretleri farklı. Hatta bazı ülkelerde tünel masrafları da var. Bunlar aracın büyüklüğüne göre de değişebiliyor. Bazı ülkelerde (örneğin Macaristan) aylık vinyet satın almak daha hesaplı oluyor.

Avusturya: 10 Euro (gidiş)

Avustuya tünel: 20 Euro (güzergaha göre değişiyor)

Macaristan: 20 Euro (gidiş)

Sırbistan: 23 Euro (gidiş)

Bulgaristan: 12 Euro

Toplam: 85 Euro

Yani gidiş dönüşte yapacağınız ortalama harcama 170 Euro’yu buluyor. Eğer farklı bir güzergahtan yolculuk yaparsanız bu masraflarda elbette değişiklik yapmanız gerekir.

İlginizi Çekebilir
Belediye başkanından koronavirüs tepkisi

Yaptığımız örnek hesaplamaya göre 2 çocuklu bir aile mazotlu bir araçla yaklaşık 520 Euro’ya Türkiye’ye gidiş dönüş yolculuğu yapabilir. Bu masraflara yolda yeme içme ve konaklama ücretlerini eklemeniz gerekiyor.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

Sosyal Medya

76,444BeğenenlerBeğen
2,883TakipçilerTakip Et
807TakipçilerTakip Et
227AbonelerAbone

Çok Okunanlar

sınır

Sırbistan/Bulgaristan sınır kapısını kullanacaklara uyarı

Sırbistan/Bulgaristan sınır kapısını kullanacaklara uyarı Yıllık izinlerini Türkiye'de geçirmek için yola çıkan gurbetçilerin başta Kapıkule Sınır Kapısı olmak üzere diğer gümrük kapılarından geçişleri sürüyor. Birçok...

İlginizi Çekebilir

maske

Maskenizi sigara için çıkarmayın

Maskenizi sigara için çıkarmayın Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadelede maske kullanımını engelleyen bahanelerden olan sigara içme Türkiye genelinde açık alanlarda yasaklandı. Alınan tedbiri sosyal...