şezlong
Advertisement

Şezlonga havlu bırakıp yer tutanlara 200 Euro ceza

Tatilcilerin bazı davranışları gerçekten de sinir bozuyor. Bugüne kadar bir çok kişinin mutlaka başına gelmiştir: tatil yaptığınız otelin havuzu veya plajına vardığınızda bütün şezlongların havluyla tutulduğunu görüyorsunuz. Etrafta kimse yok, o şezlongu belkide saatlerce kimse kullanmıyor ancak siz buna rağmen dolu olduğu gerekçesiyle kullanamıyorsunuz. Çünkü bazı kendini kurnaz zannedenler sabah kahvaltıdan önce gelip havlularını şezlongun üzerine bırakıyorlar. Sonra ya gidip tekrar uyuyorlar ya da kahvaltıya geçiyorlar. Bunların bazıları gün boyu havuz başına veya plaj kısmına geçmiyor bile. Bu durum elbette herkesi rahatsız ediyor ancak bir türlü bir çözüm bulunamıyordu. Ancak Hırvatistan’dan gelen bir haber “Hele şükür, sonunda bir yöntemini bulmuşlar” dedirtti.

Havluya el konuluyor

Ülkenin en çok sevilen tatil yerlerinden olan Krk Adası’nda yerel yönetimler ilginç bir girişim başlattı. Bölgede bırakın sabah erkenden şezlongların havluyla tutulmasını, tatilcilerin geceden havlu bıraktıkları oluyordu. Bu nedenle “Artık yeter” denildi ve bunu yapanlara karşı savaş başlatıldı. Belediye görevlileri devriye gezip haksız yere yer kapatanları tespit ettiklerinde ilk iş olarak havluya el koyuyorlar. Ardından bunu yapan tespit ediliyor ve yaklaşık 200 Euro para cezası uygulanıyor. Hırvat basınında yer alan habere göre bu kontroller rastgele de yapılmıyor. Artık görevliler düzenli olarak bu denetimleri gerçekleştiriyorlar.

Yanım boş kalsın mantığı

Para cezasının yüksek olması ve denetimlerin sıkı uygulanması hemen etkisini gösterdi. İlk cezaların dağıtılmasından sonra şezlong savaşının azaldığı görüldü. Umarız bu yöntem diğer ülkelerde de hayata geçirilir ve insanlar artık rahatça tatil yapar.

Bu arada bazı tatilcilerin hem kendileri, hem aile fertleri için yer tuttuğu, hem de fazladan yer işgal ettiği de görülüyor. Peki bunu neden yapıyorlar? “Yandaki şezlong boş kalsın, daha rahat ve ferah ortamda güneşleneyim” diye. Yani sizin ayakta kalmanızın bu kişiler için hiçbir önemi yok. O rahatça uzanıp güneşlenirken, yanındaki şezlonglar gün boyu boş kalabiliyor. Burada elbette otel yönetimlerinin de eksiği büyük. Böyle durumlar tespit edilmeli ve müdahale edilmeli.

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin