mayo
Advertisement

Şehir merkezinde mayo ve bikiniyle dolaşana 200 euro ceza

İspanya’nın önemli turizm bölgelerinden olan Mallorca, her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor.  Plajları ve barlarının yanı sıra özellikle “sarhoş turizmi” ile de ön plana çıkan Mallorca ayrıca İspanya’nın en çok agresif sarhoş yolcunun indiği havalimanı olarak biliniyor. Öyle ki havalimanında sarhoş yolcuları uyandırmak için uyandırma kabinlerin bulunduğu bile söyleniyor.

SAHİLDE ÜSTSÜZ YATANLARA 750 EURO CEZA

İspanya, aşırı alkol tüketerek yerel halk ve turistlerin rahatsız olmasına neden olan “sarhoş turizmini” önlemeye yönelik sert önlemler almaya başladı. Ayrıca şehir merkezinde mayo ve bikini ile dolaşanlara ve plajda üstsüz yatanlara para cezası bile uygulanıyor.

Jurafakten’in aktardığına göre, Mallorca’da mayo veya bikiniyle şehir merkezinde dolaşanlara 200 Euro’ya kadar para cezası kesilebiliyor. Sahilde üstsüz yatanlara ise 750 Euro’ya kadar ceza uygulanıyor.

OLAĞANDIŞI GİYSİLERLE EĞLENCE MEKANLARINA ALINMAYACAKLAR

Diğer yandan Mallorca Magazin’in haberine göre de Mallorca’daki Playa de Palma’daki diskoteklerde, barlarda ve kulüplerde daha katı kurallar geçerli olacak. “Abone” derneğinin parçası olan barlar yalnızca makul ölçüde tamamen giyinmiş konuklara hizmet vermek istiyor. Kapıda ayakkabısız veya kıyafetsiz duranların içeri alınmasına karşı çıkıyorlar.

Ayrıca gürültüye sebep olacağı nedeniyle, megafon ve hoparlörlerin yanı sıra ırkçı dövmeler ve olağandışı giysilerle gelenler de artık bu mekanlara kabul edilmeyecek.

Dernek, Alman turistler arasında popüler olan “Bamboleo”, “Rutschbahn”, “Bierkönig” ve “Oberbayern” barlarını içeriyor. Kulüplerden birinde taşkınlık yapanlar diğer barlara da alınmayacak.

BÖLGESEL HÜKÜMET MALLORCA’NIN İMAJINI DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞIYOR

Bölgesel hükümet birkaç yıldır Mallorca’nın imajını değiştirmeye çalışıyor. Çeşitli girişimlerle turistlerin kalitesini artırmak ve sarhoş turistleri mümkün olduğunca dışarda tutmak istiyor. Sarhoş turizmi nedeniyle 3 hafta önce bölgede sekiz bar kapatıldı. Ayrıca 2020’de İbiza’daki Playa de Palma, Magaluf ve Sant Antoni’deki aşırılıklarla mücadele için bir alkol karşıtı yasa da çıkarılmıştı.

Mallorca’daki işletmeler de bu sorunlarla başa çıkabilmek için polisle ve devlet yetkilileriyle iş birliği içinde çalışıyor.

(İHA)

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin