Salgın süreci en çok anneleri bunalttı

65
Koronavirüs

Tatil

Salgın süreci en çok anneleri bunalttı

Koronavirüs salgını süresince hem çocuklarının uzaktan eğitimi ile ilgilenen hem de evi çekip çeviren annelerde tükenmişlik sendromu daha sık görülmeye başlandı.

Psikolog İlknur Peder, Covid-19 pandemi sürecinden en çok etkilenen ebeveynlerin anneler olduğunu söyledi. Koronavirüs pandemisi nedeniyle esnek çalışma, evden çalışma, dönüşümlü çalışma gibi uygulamalara uzaktan eğitiminde eklendiğini Türkiye’de yaklaşık 25 milyon öğrencinin bu uygulamaya dahil olduğunu hatırlatan Psikolog İlknur Peder, “Çocuklarının eğitiminin kesintiye uğraması ailelerde ve öğrencilerde farklı kaygılar oluşturdu. Uzun bir suredir çocuklarımız ve gençlerimiz evlerinden derslere katılarak eğitimlerini devam ettirmeye çalışıyorlar. Gün içerisinde çocuğun okulda olduğu saatlerde sorumluluğu okul idarecilerine ve öğretmenlere aitti. Anne babalar ya da gün içerisinde çocukların sorumluluğunu alan büyükanne vs okul saatlerinde dinlenebiliyor, kendine zaman ayırabiliyordu. Uzaktan eğitime geçilmesi ile birlikte çocuğun derse katılımının takibi, ödevlerin yapılması gibi sorumluluklar çocuklarla birlikte evde vakit geçirmek durumunda olan annelerin veya çocuğun sorumluluğunu alan aile bireylerinin üzerine yüklendi.” dedi.

Annelerin yükü çok arttı

Aynı evde birden fazla çocuğun olmasıyla birlikte özellikle annelerin yükünün oldukça arttığını belirten İlknur Peder, çocuğun derse katılımını takip etmekle ve ödevlerle boğuşan annelerin bir yandan da evin diğer sorumluluklarını yerine getirmeye çabaladığını söyledi. Psikolog Peder, “Hele de evde eğitim gören birden fazla çocuk varsa işler daha da zorlaşıyor. Gürültü yapmamak için evi bile süpürmeye fırsat bulamayan anneler, ev işi ve çocukların eğitimi döngüsü arasında sıkışıp kalıyorlar. Bir çok danışanım aylardır yaşadıkları bu döngünün içerisinde duygusal çökkünlük , tükenmişlik sendromu , öfke kontrol sorunu gibi sorunlar yaşamaya başladılar. Yarı yıl tatilinin ardından yüz yüze eğitimin kısmen başlaması bu sorunu bir nebze çözecek olsa da birçok ailenin çocuğunu okula göndermemeyi tercih etme ihtimali yüksek.” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir
Türkiye'de koronavirüs salgınından ölenlerin sayısı 1006'ya yükseldi

Pandemide annelere tavsiyeler

Annelerin ya da çocuğun uzaktan eğitim sorumluluğunu alan yetişkinlerin kendi duygu durumlarını, psikolojik sağlıklarını ihmal etmemelerinin bu süreçte oldukça önemli olduğuna dikkat çeken Peder, olumsuzlukları azaltmak için şunları önerdi:

– Çocukla gün boyu evde vakit geçiren annelere, yetişkinlere gün içerisinde kendileri için minik huzurlu zaman adacıkları oluşturmalarını öneririm.

– Ufak zaman dilimlerinde kişinin rahatlamasını zihnini boşaltmasını sağlayacak bir şeyler yapması, nefes egzersizi ile oksijen alımını düzenlemesi, ufak egzersizler, mümkünse yürüyüş yapılması yaşanabilecek psikolojik sorunların önlenmesini sağlayabilir.

– Bu süreçte yaşanan zorlukları biriyle eş, komşu, arkadaş paylaşmak da işleri bir nebze kolaylaştırabilir.

– Çocuğun ders başarısı, alacağı notlar tek hedef haline getirilmemeli. Esas hedef bu zorlu zamanlardan ailecek en az hasarla çıkabilmek olmalı.

(BY)

 

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin