Korona

Sahte korona aşısı belgesi alanlar yandı

Korona vakaları dünya genelinde artıyor. Uzmanlar “Mutlaka aşı olun, hem kendinizi, hem de yakınlarınızı tehlikeye atmayın” uyarısında bulunuyorlar. Buna rağmen sorumsuzca davranıp kendisine “Sahte aşı” belgesi çıkarttıranlara rastlanıyor. Bu kişiler belirli bir ücret karşılığı aşı olmuş onayı alıyorlar. Ancak bu kişilere aşı yapılmıyor.

Doktor yakalandı

Almanya’da bir doktor, yüzlerce kişiye bu şekilde sahte aşı belgesi vermekle suçlanıyor. Bavyera Eyaleti’nde yakalanan doktorun farklı eyaletlerde yüzlerce kişiden para aldığı ve onlara aşı olmadan aşı belgesi verdiği belirtiliyor. Alman güvenlik güçleri, Bavyera, Hessen, Baden Württemberg ve Kuzey Ren Vestfalya Eyaletlerinde yaşayan yüzlerce kişinin sahte korona aşısı belgesi sahibi olduğunu açıkladılar. Yetkililer, bir çok yere baskın düzenleyip şüpheliler hakkında yasal işlem başlattı.

Kan tahlili yapılacak

Verilen bilgiye göre aşı olmayan fakat kendisini aşı olmuş gibi gösteren kişiler kontrolden geçirilecek. Uzmanlar, bu kişilerden kan örneği alınacağını ve vücudundaki oranların inceleneceğini bildirdiler. Bu sayede kişinin aşı olup olmadığı ortaya çıkacak. Verilen bilgiye göre savcılık kan örneklerinin alınması için Augsburg Yerel Mahkemesinden onay aldırdı.

Yüksek para cezası veya hapis cezası var

Dolandırıcılık yaparak herkesi tehlikeye atan kişiler suçlu bulundukları taktirde ya yüksek para cezası, ya da hapis cezası alabilecekler. Sahte aşı belgesi sayesinde her yere elini kolunu sallayarak girebilen kişiler, karşılaştığı herkesi büyük bir tehlikeye atmış oldu.

Koronavirüs hastaları otobüste yakalandı

Bu arada Kırıkkale’de koronavirüs hastası bir karı koca, otobüsle seyahat ederken yakalandı. Kişilerin akrabalarının HES koduyla bilet aldığı anlaşıldı. Çifte yaklaşık 5 bin TL para cezası verildi.

Koronavirüs hastalığına inanmayıp aşı olmayı reddeden bir çok kişi toplumu tehlikeye atıyor. Toplum arasında da bu tür kişilere karşı yoğun bir tepki var. Bilindiği gibi geçtiğimiz aylarda aşı olmayı reddeden bir çok kişi koronavirüs hastalığına yakalanarak hayatını kaybetti. İş işten geçtikten sonra olayın ciddiyetini anlayan bu kişilerin son söylediği sözler de genellikle “Keşke zamanında aşı olsaydım” oluyor.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin