saç, dökülme
Advertisement

Normal sağlıklı yetişkin bir insanda 50-100 adet saç dökülmesi normal sayılıyor. Saçlarınız da bu sayıdan fazla dökülme yaşanıyorsa kötü giden bir şeyler var demektir ve vakit geçirmeden tedbir alınması gerekmekte ve mutlaka bir uzman hekime müracaat edilmelidir.

saçlarınız, saç, dökülme

Saç dökülmelerinin belli başlı sebepleri bulunmaktadır. Bunlardan en önemlilerini şöyle sıralayabiliriz:

 1. Kalıtsal saç dökülmesi 
 2. Yanlış beslenmeye dayalı saç dökülmesi
 3. Yan etkisi olan ilaçlar nedeniyle saç dökülmesi
 4. Saçkıran hastalığı ve mantar hastalıkları nedeniyle saç dökülmesi 
 5. Yaşanan Ağır stres ve travmalar nedeniyle saç dökülmesi için bir etken
 6. Hormon değişimlerine bağlı saç dökülmesi
 7. Demir eksikliği nedeniyle saç dökülmesi

saçlarınız, saç, dökülme

Bugün saç dökülmesine karşı geliştirilen aşılarla ve saç derisine uygulanan yöntemlerle başarılı sonuçlar alınabildiği gibi saç ekme dediğimiz uygulamada epey popüler durumda. Saç dökülmelerine karşı evde kendi başınıza basitçe hazırlanıp uygulayabileceğiniz kürlerden birkaç örnek verebiliriz.

 • 1 adet kuru soğanı rendeleyin,1 çorba kaşığı Hint yağı ile karıştırın. Beş saat ara ile günde iki kez saçlarınıza yedirin ve bir saat sonra saf sabunla yıkayıp durulayın. 
 • 2 litre suya 2 yemek kaşığı ısırgan otu,1 çorba kaşığı öksürük otu ve 1 çorba kaşığı muz yaprağı katın, bir taşım kaynatın, yarım saat bekletin 5 gün üst üste saçlarınıza yedirin. 
 • 10 gr. Aynı sefa çiçeği, 15 gr. Şerbetçi otu kozalağı, 20 gr. Dulavrat otu kökünü 1 litre suda 15 dakika kaynatın, yarım saat bekletip süzün, haftada 2 kez saçlarınızı yıkayın. 
 • 20 gr. Kekik, 20 gr. Söğüt kabuğu ve 40 gr. Meşe ağacı kabuğunu 1 litre suda 15 dakika kaynatın, soğutup süzün ve saç derisine yedirerek yıkayın. 
 • 1 litre 60-70 derece sıcak suya 2 yemek kaşığı bal katın, iyice karıştırın, haftada 2 kez bununla saç derisini iyice ovun. 
 • Saç diplerini Hint yağı ile ovup havluya sarın ve 5 saat bekletip bitkisel şampuanla yıkayıp durulayın. 
 • 100 gr. Latin çiçeği,100 gr. İnce kıyılmış ısırgan otunu yarım litre ispirto içine katın ve 2 hafta bekletin, süzün ve saç diplerinize yedirin. 
 • 1 çay kaşığı bal,1 çiğ yumurta sarısı,1 yemek kaşığı Hint yağı,1 çoraba kaşığı dulavrat otu yağı,1 büyük soğan suyunu iyice karıştırıp saç diplerine ve saçlarınıza yedirin, sıcak hafif nemli bir havlu ile sarın,1 saat sonra yumuşak fırça ile masaj yaparak bitkisel şampuanla yıkayıp durulayın.1.5 ay içinde 5-6 defa uygulayın. 
 • Saçlarınız kuru ise 2 yemek kaşığı deniz topalak yağı, 2 yemek kaşığı zeytinyağı,1 taze yumurta sarısı, bunları karıştırıp saç diplerine uygulayın 

(BA)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin