Rusya
Advertisement

Rusya gaz vanasını kapatınca Avrupa böyle donacak videosu

Devlet destekli Rus şirketi Gazprom, 3 gün boyunca kapalı olacağı duyurulan Kuzey Akım 1 boru hattında tespit edilen yağ sızıntısı nedeniyle Avrupa’ya gaz akışının süresiz olarak durdurulduğunu açıklamıştı. Daha önce de bakım nedenleriyle gaz akışını durduran şirket tepki çekmişti.

Şirket son olarak sosyal medyada kendileri tarafından paylaşıldığı öne sürülen bir reklam filmiyle gündem oldu. Gazprom’un, kıtayı kaplayan kar ve buzlarla dolu uzun bir kış konulu ürkütücü bir video uyarısıyla Avrupa’yı alaya aldığı yorumu yapıldı.

“KIŞ UZUN OLACAK”

“Kış Uzun Olacak” başlıklı iki dakikalık video klip, fahiş enerji fiyatları arasında Avrupa’nın nasıl donacağını gösteriyor. Brüksel, Berlin, Paris ve Londra’nın havadan çekilmiş görüntülerine de yer verilen videoda, bir işçinin vanayı kapattığı ve gaz basıncı iğnesinin sıfıra indiği gösteriliyor. Gazprom çalışanlarının ve Gazprom’a ait doğalgaz merkezlerinin de göründüğü videonun arka planında, Yuri Vizbor’un geleneksel bir şarkısı olan “Winter will be Long” şarkısının kasvetli bir tonla bir kadın tarafından söylendiği de duyuluyor.

UKRAYNA TARAFI TEPKİLİ

Söz konusu videoya Twitter’dan birçok kişi tepki gösterdi. Bazı kullanıcılar Rusya’nın Avrupa’ya göz dağı verdiğini ima ederek ise “Winter is Coming” yorumunu yaptı. Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Anton Gerashchenko Twitter hesabından söz konusu video ile ilgili yaptığı paylaşımda, “Rus Gazprom, şirketin gaz akışını kestiği ve Avrupa’da buz çağının başladığı “Kış büyük olacak” videosunu yayınladı. Gerçekten binlerce Ukraynalıyı öldürebileceklerini, başka bir ülkenin topraklarını ele geçirebileceklerini ve Avrupa’nın gaz şantajından korkarak başka yöne bakacağını mı düşünüyorlar?” ifadelerini kullandı.

Videoyu izleyebileceğiniz ilgili Twitter paylaşımı

Güner Kızıl

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin