Pasaport işlemlerinde en çok merak edilenler

1508
en çok

Tatil

Yurtdışı seyahatleriniz için gerekli olan pasaport, nereden alınır, süresi nasıl uzatılır, pasaportunuzu kaybettiğiniz takdirde neler yapmanız gerekir? Salzburg Başkonsolosluğu pasaport işlemlerinde en çok merak ettiğiniz soruların cevaplarını yayinladi/

Pasaport en çok nereden alınır, ne kadar süre geçerlidir?

Yurt dışına seyahat edeceksiniz fakat pasaportunuz yok. Yurt içindeyse nüfüs müdürlüklerine, yurtdışında ise www.konsolosluk.gov.tr web sitesinden  size en yakın temsilciliğe başvurarak yapabilirsiniz. E-pasaportunuzun süresi bittiği takdirde yeni pasaport başvurusu yapmanız gerekmektedir. Pasaport süreleri, 18 yaşından küçüklerde maksimum 5, 18 yaşından büyüklerde ise maksimum 10 yıl olmaktadır.

Pasaport alımı için gerekli belgeler nelerdir?

E-pasaport başvurusu için gerekli olan belgeler; kullandığınız mevcut pasaport,  nüfus kartı veya T.C kimlik kartınız, ikametgah ve biyometrik fotoğrafınız ile başvurabilirsiniz. Çocuklar için  anne ve babanın izni olan imzalı belge ve öğrenciler için öğrenim belgesi gereklidir.

E-pasaportunuzu kaybedildiğinde nereye başvurmalısınız?

Kullandığınız e pasaportunuz kaybolursa karakol veya belediyelerden pasaportunuzun kayıp olduğuna dair kayıp belgesi (Verlustanzeige), kimliğinizi ispat eden fotoğraflı belge ile bir fotoğrafla en yakın temsilciliğe başvuranız yeterlidir.

Yeni doğan bebeklerde e-pasaport işlemi nasıl gerçekleştirilir?

Yeni doğan çocuklarınızın e-pasaport sahibi olabilmesi için öncelikle Türkiye’deki nüfus müdürlüklerine başvurarak T.C kimlik kartı işlemlerinin tamamlanması gerekir. Ardından ebeveynlerin imzası  veya T.C noterliğinde düzenlenen muvafakatname ile başvuru yapılmaktadır.

6 yaş ve üstü çocuklar pasaport alımında bizzat kendisi de bulunmak zorundadır

Çocuklarınız e pasaport başvurularında bizzat kendisi de bulunması gerekmektedir. 6  yaş ve üzeri çocukların parmak izi alınırken 12 yaş ve üstü çocuklarda imza da istenmektedir.

Boşanma ile biten evliliklerde velayet doğrultusunda e-pasaport işlemi nasıl gerçekleştirilir?

Evlilleri boşanma ile biten ailelerde çocukların pasaport işlemi yine ailenin rızası ve  çocuğunda bizzat başvuruda bulunması gerekir. Velayeti alan kişi başvuru yapabilir. Yurtdışında yapılan mahkemeler doğrultusunda velayet kararının türkçesi getirilmelidir.

İlginizi Çekebilir
Yurtdışı çıkış harç pulu telefonlardan da alınabilecek

Öğrenciler e- pasaport harcından muaf mıdır?

25 yaşını doldurmamış, okul öncesi eğitim (Vorschule), ilkokul (Volksschule), ortaokul (Hauptschule), meslek öncesi hazırlık sınıfı (Polytechnische Schule), meslek/çıraklık okulu (Berufsschule), lise ve dengi okul (Gymnasium, HTL, Handelsakademie vs.) öğrencileri ile yükseköğrenim öğrencilerinden pasaport harcı alınmaz. Harç ücreti yatırılmaması için öğrenim durumunu ispatlayan belge gereklidir. Sadece pasaport defteri harcı ve posta bedelinin ücreti alınır.

T.C pasaportunuzu kaybettiğinizde ne yapmalı, ve nereden teslim alınır?

T.C ait pasaportunuzu kaybettiğinizde kimlik tespiti için nüfus cüzdanı, sürücü belgesi gibi resmi bir belge ile nüfusa kayıtlı olunan Nüfus Müdürlüğü’nden teyit edilir ardından e-pasaport başvurusu yapılır. Karakola bildirerek  gazete ilan vermek kişinin kendi inhisarındadır. Pasaportun yenisi alındığında eski pasaportun geçerliliği kalmaz. Pasaport başvuruları yapıldığında 10-15 gün içerisinde Başkonsolosluğa gönderilerek e-posta yoluyla bildirilir. İsterseniz  başvuru sırasında talep ettiğiniz takdirde posta bedelini ödeyerek eski pasaportu göndererek yeni pasaportunuz adrese teslim edilir. Aldığınız pasaportun süresi gideceğiniz ülkeye göre değişkenlik gösterirken genel olarak yurtdışında ülkeye girdiğiniz andan itibaren en az 6 ay geçerli olması gerekiyor.

Acil durumlarda geçici pasaport alabilirsiniz?

Seyahat etmeniz gerektiği durumlarda pasaportunuz kaybetmiş veya süresi yeterli değilse Başkonsoluklarına müracat ederek geçiçi pasaport için başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuz değerlendirilerek aynı gün içerisinde alınmasını sağlar. Yalnız tek yönlü olmasıyla gideceğiniz yere havayoluyla Türkiye’ye  seyahat edebilirsiniz. Aldığınız geçici pasaport polisler tarafından alınarak dönüş için yeni pasaport başvurusu yapmanız gerekir.

(SK)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin