Oturum süresi

Oturum süresi dolan Türkiye yolcularına önemli bilgi

Sılayolu hazırlığı yapan bazı vatandaşlarımız, oturum süresinin bittiğini ve Alman makamların kendilerine geçici oturum müsaadesi “Fiktionsbescheinigung” verdiğini belirtiyorlar. Turizmavrupa sayfamıza soru gönderen bir okurumuz şunu merak ediyor: “Oturum müsaademin işlem süresi uzun sürdüğünden şimdilik 3 ay geçerli geçici oturum müsaadesi verdiler. Türkiye’ye otomobille seyahat etmek istiyorum. Herhangi bir sorun yaşar mıyım?”

Advertisement

Ülkeye giriş ve çıkışta sorun yok

Öncelikle şunu hatırlatalım, oturum süresi dolan veya süresi dolmuş pasaportu olanların yola çıkmaması gerekir. Mutlaka yanınızda geçerli belgelerle seyahat edin. Geçici Oturum Müsadesi (Almanya’da Fiktionsbescheinigung, diğer ülkelerde ismi farklı) alan kişilerin şunu bilmesi gerekiyor: Bu belge ile yaşadığınız ülkeden yurtdışına çıkabilir ve tekrar giriş yapabilirsiniz. Alman makamlarına soru sorduğunuzda “Çıkış ve girişte sorun yaşamazsınız” cevabını veriyorlar. Uygulama gereği bu belge aslında yurtdışında da geçerli. Yani belge sizin Almanya’da oturum müsaadeniz olduğunu ve farklı sebeplerden dolayı işleminizin henüz tamamlanmadığını gösteriyor. Resmi açıklamaya göre bu geçici belge ile ister havayolu ile, ister karayolu ile Türkiye’ye seyahat mümkün.

Bazen memur tanımıyor

Ancak geçmişte bazı vatandaşlarımız geçici ikamet belgesi ile yolculuk sırasında sorunlar yaşadılar. Bu sorun aslında daha çok sınır kapısındaki memurun tutumundan kaynaklanıyor. Geçici belgeyi resmi bir belge gibi algılamayan memurlar nedeniyle “Geçiş yapamazsınız” cevabını alabilirsiniz. Bu sorunlar son yıllarda azalsa da ne yazık ki devam ediyor. Eğer mecbur değilseniz bu geçici belgeyle yolculuk tavsiye edilmiyor. Ancak bu belgeyle yolculuk yapan bir çok kişinin herhangi bir sorun yaşamadığını da belirtelim.

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin