Otomobilde 97 bin Euro ile yakalandı

3448
Euro

Tatil

Otomobilde 97 bin Euro ile yakalandı

Yurtdışından Almanya’ya karayolundan gelenler yanlış bilgi sahibi oldukları için binlerce Euro ceza ödemek zorunda kalıyor. Yasalara göre bir yolcunun 10 bin Euro’dan daha yüksek bir miktarı gümrüğe bildirmesi gerekiyor. Ancak bir çok kişi bu kuralın otomobille yapılan seyahatlerde de geçerli olduğunu ya bilmiyor, ya da bilmezden geliyor.

Yanımda para yok dedi

Alman gümrük memurları sınır bölgelere yakın yerlerde sık sık denetimler yapıyorlar. Özellikle benzin istasyonları ve dinlenme tesislerinde araçlar aranıyor. Son yaşanan olayda Polonya’dan Almanya’ya gelen bir araç arandı. Yetkililer önce sürücüye yanında 10 bin Euro’yu aşan para olup olmadığı soruldu. Sürücü “Yok” cevabını verince hem üzeri, hem de aracı arandı.

İlginizi Çekebilir
Fazla para ile yolculuk yapanlar ek ücret ödüyor mu?

Paranın kaynağını açıklayamadı

Bu aramada hem adamın üzerinden, hem de koltuğun altına gizlenmiş toplam 97 bin Euro bulundu. Ayrıca sürücü paranın kaynağını da açıklayamadı. Sürücü hakkında yasal işlem başlatıldı ve kendisi para cezası ödemek zorunda kalacak.

Kendiliğinden söylemek zorunda

Yetkililer, karayolundan seyahatlerde kişinin sorulması halinde üzerinde kaç para taşıdığını bildirmesi gerektiğine dikkat çektiler. Ayrıca herkes yüksek miktardaki paranın nereden geldiğini ve hangi amaçla taşındığını da söylemek zorunda.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin