Otomatik

Otomatik Bilgi Paylaşımı kapsamında kapatılan hesaplar da bildirilecek

Bu yılın haziran ayından itibaren Türkiye’nin uygulamaya koyduğu Finansal Hesap Bilgilerinin Karşılıklı Olarak Otomatik Değişimi Anlaşması nedeniyle Türkiye’deki hesap bilgilerinin ikamet ettikleri ülkeye bildirilmesini engellemek isteyenlerin, bu çabası sonuçsuz kalacağa benziyor. Çünkü Türkiye’de Otomatik Bilgi Değişimi’nden sorumlu yetkili kurum olan Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından verilen bilgiye göre, apar topar kapatılan banka hesapları da, ertesi yıl, kişinin mukimi bulunduğu ülkedeki yetkili maliye birimlerine bildirilecektir.

Kapatılmış hesapların hesap bakiyesi bildirilecek

HürriyetAvrupa’da  yer alan habere göre Gelir İdaresi Başkanlığı, Türkiye’de herhangi bir finansal kuruluşunda açılan bir hesap, yıl içinde kapatılmış olması halinde, kapatılmış olduğu bilgisi hesabın kapatılmasını takip eden yıl bildirileceğini açıkladı. Bu durumda bilgi değişimi kapsamında paylaşılacak bilgilerin arasında, kapatılmış hesapların hesap bakiyesi veya değeri ‘0’ olarak bildirilecek. Ayrıca kapatılmış olan hesaba, kapatma tarihine kadar işleyen faiz gibi bilgilerin de bildirime tabi olduğu belirtiliyor. Bilgileri alan hesap sahibinin mukimliğinin geçtiği yabancı ülkedeki maliye dairesi, hesap bilgilerini inceledikten sonra şüpheli bir durum tespit etmesi halinde, kişiden yazılı olarak bilgi talep edebilir.

Haberin tamamını buradan okuyabilirsiniz: https://www.hurriyet.com.tr/avrupa/kapatilan-hesaplar-da-bir-yil-sonra-bildirilecek-41931755

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin