otobüs

“Otobüs fiyatı uçak biletine yaklaştı”

Otobüsle yolculuk yapmak uçağa nazaran herzaman daha uygun olmuştur. Fakat bu yıl akaryakıta gelen zamlar sonrasında otobüs bilet fiyatlar da bir hayli arttı. Konuyla ilgili dünya gazetesine konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu “Şu anda tüm seferler dolu. Bayramda o kadar talep geldi ki uçak sayısı belli. Gerçi otobüs fiyatı da uçak biletine yaklaştı. Belli illere 800 liraya otobüs giderken, 990 liraya uçak gidiyor” dedi.

Advertisement

“İşletme maliyetine hiç karışmıyoruz”

Karaismailoğlu şöyle devam etti: “Vatandaşa yük gelmesin diye bugünkü 85 liralık fiyatta tutuyoruz. İhtiyaç olunca takviye ediyoruz, daha fazla araç geçince daha fazla para toplanıyor, ödenecek paradan düşüyoruz. Ancak işletme maliyetine hiç karışmıyoruz. Yollar ve köprülerin yıllık 70 milyon dolarlık işletme maliyeti var ve bunu da devlet harcamıyor.”

Uçak biletlerindeki yüksek fiyatlar sorulan Karaismiloğlu, “Havayollarında ekonomi sınıfında tavan ücret 990 lira, business uçanlar yüksek ödemiş olabilir. Yani ekonomi sınıfından bunun üzerinde olamaz. Bu halde bile tam kapasite… Şu anda tüm seferler dolu. Bayramda o kadar talep geldi ki uçak sayısı belli. Gerçi otobüs fiyatı da uçak biletine yaklaştı. Belli illere 800 liraya otobüs giderken, 990 liraya uçak gidiyor” ifadelerini kullandı.

Çanakkale Köprüsü’nün açılmasının ardından, feribotların çalıştırılmadığı yönünde çıkan haberler de sorulan Karaismailoğlu, “Mümkün değil, orayı valilik işletiyor zaten, hatta oraya destek de veriyor Bakanlık. Durması diye bir şey yok, çalışıyorlar. Tercih eden ediyor. Bu yatırımlar 3-5 yıllık yatırımlar” açıklamasında bulundu.

(GŞ)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin