otobüs

Otobüs bileti fiyatları uçak biletlerini geçti

Akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar gündemden düşmeyecek gibi görünüyor. Yapılan bu zamlar hemen her sektörü etkilemişken bundan en çok zarar gören yine halkın cüzdanı oldu. Son yapılan akaryakıt zamlarından sonra otobüs fiyatları uçuş fiyatları ile yarışır hale geldi. Bazı iller arasındaki otobüs fiyatları, uçak fiyatlarını geride bıraktı. Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Birol Özcan, yaptığı açıklamada mazotta Katma Değer Vergisi (KDV) indirimi beklediğini söyledi.

Advertisement

İstanbul’dan Malatya’ya seyahat etmek isteyen bir kişi seyahat yolu olarak otobüs tercih ettiği takdirde 400 TL ödemek durumunda iken,  havayolu tercih ettiği takdirde 600 civarı oluyor ki aradaki saat farkından dolayı insanların karayolu tercih etme ihtimali minimum düzeyde kalıyor.

Otobüs bileti, uçak biletinden daha pahalı

Yine İstanbul ve Sivas arası seyahat etmek isteyen bir kişi otobüs için 450 TL öderken, uçak için 410 ile 490 TL aralığında bir ödemede bulunuyor. Bu kişi güzergâh değiştirmeden kendi aracı ile seyahat etmek isterse 100 km başına 8 litre mazot yaktığı göz önünde bulundurulursa ortalama 1540 TL’ye seyahat ediyor. Yolculuğa çıkmadan evvel seyahatinizi daha ekonomik ve daha konforlu hale getirebilmek için tüm alternatifleri dikkatli bir şekilde incelemenizi tavsiye ederiz.

TOFED Başkanı: ‘KDV indirimi ile taban fiyat uygulaması yapılmalı’

TOFED Başkanı Özcan, akaryakıta nerede ise günlük gelen zamların ve otobandaki fiyat güncellemelerinin otobüs firmalarını hayli zorladığını belirtti. Fiyatların sabit tutulmaya çalışıldığını ancak akaryakıt zamları dolayısı ile bunu istedikleri seviyede gerçekleştiremediklerini aktaran Başkan Özcan, uçuşlarda taban fiyat uygulanmasına yönelik talebini dile getirdi ve otobüs fiyatlarında ise düzenleme yapılması adına yetkililer ile görüşme gerçekleştireceğini ekledi.

(BK)

 

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin