Mavi

Otellerde yeni dönem başladı

Plajlar ve marinalarda yaygın olarak uygulanan Mavi Bayrak’tan sonra şimdi de Turuncu Bayrak dönemi başladı ama bu kez oteller için.

Advertisement

Gıda Dostu Derneği’nin otellerde gıda israfını azaltmak amacıyla başlattığı Turuncu Bayrak projesi hayata geçti. Habertürk, şimdiden 20 otelde uygulanmaya başlanan Turuncu Bayrak ile amacın; gıda israfını 3 yılda yüzde 30, 5 yılda yüzde 70 oranında azaltmak olduğunu yazdı. Uygulamanın 2021 yılı sonuna kadar 100 otel ve 20 milyon misafire ulaşması planlanıyor.

Türkiye’nin dünyada en fazla gıda israf edilen ülkeler arasında yer aldığını belirten Gıda Dostu Derneği Başkanı Ali Akgün, gıda israfı otellerde yüksek olduğu için turuncu bayrak uygulamasını buradan başlattıklarını söyledi.

Turuncu Bayrak uygulaması nedir?

Yüzde 100 yerli olan Turuncu Bayrak uygulamasında; Turuncu bayrak asılacak turizm tesislerinde aşçıdan yöneticiye kadar tüm personel eğitimden geçiriliyor. İsrafı önlemek amacıyla gıda maddelerinin satın alma aşamasından itibaren çeşitli önlemler alınıyor. Oteldeki tabaklar küçültülüyor, meyve ve sebzelerden yapılan süslemeler kaldırılıyor. Çocuklar dahil olmak üzere tüm misafirlerde gıda israfı konusunda farkındalık oluşturmak için etkinlikler düzenleniyor.

Türkiye Otelciler Federasyonu, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği gibi sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra belediyeler ve çeşitli kamu kurumlarının da desteklediği Turuncu Bayrak uygulamasının alışveriş merkezleri ve kurum yemekhanelerine yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:
Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin