otel

Otel odaları daha çok kazanç için SPA’ya dönüşüyor

Dünyada ve Türkiye’de SPA’lara ilgi artıyor. Öyle ki SPA’sı olmayan oteller, odalarının iptal ederek SPA’ya çeviriyor. Böylelikle bir odadan bir gecede kazanılan gelir, sadece birkaç saatte kazanılabiliyor.

Advertisement

Hamam kültürüne sahip Türkiye’nin de bu alandaki payı hızla artarken birçok otel SPA konusunda profesyonelleşme adımları atıyor.

SPA’DAN ELDE EDİLEN GELİR BİRÇOK TURİZM TÜRÜNE GÖRE DAHA FAZLA

Konuyla ilgili bir açıklama paylaşan Sanitas Spa & Wellness Kurucu Ortağı Dr. Şebnem Akman Balta, otellerin SPA alanlarını büyüttüğünü söyledi.

Dr. Şebnem Akman Balta “Son dönemde SPA’sı olmayan oteller, bu alana yönelmeye başladılar. Bazı oteller odalarını iptal edip bu alanı SPA’ya çeviriyor. Çünkü son dönemde hem dünyada hem de Türkiye’de SPA’lara büyük ilgi var. Ayrıca SPA’dan elde edilen gelir birçok turizm türüne göre daha fazla. Ancak SPA sırf büyük diye kaliteli olacağı anlamına gelmiyor. 20 odalı bir SPA yerine kalite standartlarının işlediği 5 odalı bir SPA daha karlı ve verimli olabilir. Özellikle de çalışılan personel önemli. SPA’da büyüklük değil, nitelik önemli” dedi.

TÜRKİYE, HİZMET KALİTESİYLE DE FARK ATIYOR

Türkiye’nin sahip olduğu hamam kültürü nedeniyle dünyada yerinin özel olduğunu kaydeden Balta, “Dünyada herkes her yerde masaj yaptırabilir ama dünyanın her yerinde iyi bir hamam bulamazsınız. O nedenle hamamı daha çok dünyaya tanıtmalıyız. Ayrıca Türkiye, hizmet kalitesiyle de fark atıyor. Bu hizmetlerin tanıtımı daha çok yapılmalı. Böylelikle Wellness’ın turizmdeki payının en az yüzde 12 artacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

HER YERE GÜVENMEYİN

SPA seçiminin çok önemli olduğunu kaydeden Balta, dikkat edilmesi gerekenleri ise şu şekilde sıraladı:

– Bazı merkezler birkaç uzak doğulu çalışan getirerek masaj hizmeti verdiklerini belirtiyorlar. Öncelikle çalışanlar minimum 608 saatlik sertifikaya sahip olması gerekiyor. Yurt dışından geliyorsa diploması olması lazım.

– Çalışanlar hizmetler konusunda donanımlı olmalı. Öyle ki bazı merkezler, gelen tüm müşterilerine farklı masaj türleri sıralamalarına rağmen aynı masajları yapıyorlar. Halbuki her masajın birçok farklı detayı var.

– SPA hizmetleri öncesinde müşterinin rahatsızlıklarının öğrenilmeli. Kişinin bir hastalığı var mı, verilen hizmet sonrasında bir soruna neden olabilir mi diye hastayla konuşulmalı. Aksi takdirde işinin uzmanı olmayan kişilerden alınan hizmetler sonucunda verdiğiniz paranın karşılığını alamadığınız gibi rahatlamak isterken ağrı sahibi bile olabilirsiniz.

Güner Kızıl

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin