Nakit para: Bu formu dolduranlar gümrükte ceza almıyor

15536
Nakit para

Tatil

Nakit para: Bu formu dolduranlar gümrükte ceza almıyor

Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımız Türkiye’ye beraberinde götürdükleri yüksek miktardaki nakit paralar yüzünden yüksek cezalar ödemeye devam ediyor. Son zamanlarda hem karayoluyla hem havayoluyla seyahatlerde sıkça rastladığımız bu olaydan vatandaşlarımız ders almıyor. Maalesef gurbetçilerimiz hem paralarından oluyor hem de yüksek miktarda para cezası ödemek zorunda kalıyor. Bilindiği üzere yurt dışından Türkiye’ye gelen vatandaşların gümrüklerden geçerken yanlarındaki 10 bin avro ve üzeri nakit paralar için mutlaka yazılı beyanda bulunmaları gerekiyor. Bulunmayanların parasına el konuluyor ve ceza yazılıyor. Yazılı beyanda bulunmanın çok basit bir yöntemi var.

İlginizi Çekebilir
Türkiye uçağını yolladı, sırada Almanya var

Nakit beyan formu mutlaka doldurulmalı

10 bin avro ve üzeri nakit parayı yanında taşıyan vatandaşlar, geçtikleri ülkenin gümrük kapılarında yazılı olarak beyanda bulunmak için gümrük memurlarından ‘nakit para beyan formu’ talep etmeleri gerekiyor. Bu formu doğru şekilde dolduranlar, gümrükten sorunsuz bir şekilde geçebilir.

Hatta vatandaşlar gümrüğe gelmeden önce bu internet adresinden https://ec.europa.eu/taxation_customs/individuals/cash-controls/how-declare_en her ülke dilinde ayrı ayrı hazırlanmış ‘nakit beyan formlarına ulaşabilirler.

Biz sizin için örnek olarak Türkçe ve İngiizce dillerinden hazırlanmış formlarının PDF dosyasını hazırladık. Bunlara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Türkçe Nakit beyan formu için tıklayınız https://ec.europa.eu/taxation_customs/sites/taxation/files/resources/documents/customs/customs_controls/cash_controls/declaration_forms/tr_declaration_form.pdf

İngilizce Nakit beyan formu için tıklayınız: https://ec.europa.eu/taxation_customs/sites/taxation/files/resources/documents/customs/customs_controls/cash_controls/declaration_forms/declaration_form_de_en.pdf 

(GŞ)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin