Ana SayfaEkonomiMotorlu taşıtlarda vergi rekoru

Motorlu taşıtlarda vergi rekoru

Motorlu taşıtlarda vergi rekoru

Koronavirüs salgınının körüklediği ekonomik durgunluğun da etkisiyle hedeflenen gelir vergisinde düşüş yaşanırken, motorlu taşıtlardan alınan vergi rekor kırdı.

Taşıt kredi faizlerindeki düşüş ve otomotiv sektöründe beklenen fiyat artışı nedeniyle yılın ilk 7 ayında otomobil talebinde artış yaşandı. Motorlu taşıtlardan 2020’de 18,9 milyar lira Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) toplanması amaçlanırken, yılın ilk 7 ayında 16,1 milyar lira toplanarak, bu rakamın yüzde 85’ine ulaşıldı. Geçtiğimiz yıl toplamda elde edilen ÖTV 13,8 milyar dolar olmuştu. Özellikle Temmuz 2020’de motorlu taşıtlardan alınan ÖTV 4,9 milyar lira ile rekor kırdı. 2019 Temmuz ayında bu rakam 611 milyon lirada kalmıştı.

İlginizi Çekebilir
İzmir’de mavi bayraklı plajların sayısı arttı

ÖTV’nin yüzde 46’sını İstanbul ödüyor

İstanbul’da Ocak – Temmuz ayları arasında toplam 188 milyar lira vergi tahsil edildi. Aynı dönemde Hazine’nin toplam vergi tahsilatı 412 milyar TL olurken, tahsilatın yüzde 46’sını İstanbul oluşturdu. Temmuz ayında, İstanbul’da toplanan özel tüketim vergisinin, ildeki toplam vergi gelirleri içindeki payı yüzde 28,7 oldu. Ülke genelinde Temmuz ayında özel tüketim vergisinin, toplam vergi gelirleri içindeki payı ise yüzde 29 olarak gerçekleşti.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:
İlginizi Çekebilir
Türk Hava Yolları forma sponsoru oldu

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

Sosyal Medya

76,444BeğenenlerBeğen
2,883TakipçilerTakip Et
807TakipçilerTakip Et
227AbonelerAbone

Çok Okunanlar

Kovid-19

Kovid-19 aşısı olmayanlara kısıtlamalar yolda

Kovid-19 aşısı olmayanlara kısıtlamalar yolda Avustralya Başbakanı Scott Morrison, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Delta varyantıyla mücadele eden ülkede aşı yaptırmayanların yaptıranlara göre daha fazla kısıtlamayla...

İlginizi Çekebilir

Sılayolu

Pasaportunu kontrol etmeyen yolda perişan oluyor

Pasaportunu kontrol etmeyen yolda perişan oluyor Karayolundan izine gidip dönenler çok basit bir kontrolü zamanında yapmadıkları için yollarda perişan oluyor.  Birçok vatandaşımız Türkiye’ye karayolundan seyahat...