Macaristan
Advertisement

Macaristan’dan sürücülere çifte standart

Son dönemde akaryakıt fiyatlarının rekor seviyeye gelmesi sürücülerin canını sıkmaya devam ediyor. Eskiden deposunu 50-60 Euro’ya dolduranlar şimdi neredeyse iki katı fiyat ödemek zorunda kalıyor. Bazı Avrupa ülkeler buna çare olarak akaryakıt yardımları uyguluyor. Örneğin Macaristan’da bir süredir benzin ve mazot indirimli fiyata satıyordu. Ancak son alınan kararla bu değişti. Ortaya ise yabancı plakalı araçlara çifte standart uygulayan bir manzara oluştu. Şu an Macaristan’da deposunu doldurmak isteyen yabancı plakalı araç sürücüleri yerlilere göre daha yüksek ücret ödemek zorunda. Bu durumdan Sılayolu sürücüleri de olumsuz etkilenecek.

Yüzde 40 daha pahalı

Ülkede devlet tarafından belirlenen üst sınır sayesinde sürücüler 1 litre benzini yaklaşık 1,22 Euro’ya alabiliyordu. Macaristan böylelikle Avrupa’da en uygun benzin satılan ülke olmuştu. Ancak bu durum başka bir sorunu beraberinde getirdi. Akaryakıt fiyatının daha yüksek olduğu komşu ülkelerden gelen yabancı plakalı araçlar depolarını doldurmaya başladılar. Yaşanan benzin turizmi nedeniyle sınır bölgelerindeki benzin istasyonları adeta istila edildi. Macar hükümeti normalde kendi halkının faydalanması gereken akaryakıt yardımından yabancıların faydalandığını görünce duruma müdahale etti. Yeni alınan kararla artık sadece Macar plakalı araçlara indirimli satış yapılacak. Yabancı plakalı araçlar yüzde 40 daha yüksek fiyata benzin veya benzin alabilecek.

Yasalara aykırı

Macaristan’ın yabancı plakalı araçlara uyguladığı çifte standart aslında yasalara aykırı. Avrupa Birliği uzmanları “Sürücüler arasında ayrım yapılamaz. Herkese aynı fiyattan satış yapılmalı. Macaristan bu uygulamaya devam ederse hukuki sorun doğacak. Bu uygulamadan derhal vazgeçilmeli” görüşünü savunuyorlar. Şu günlerde ülkedeki benzin istasyonlarına gidenler de öfkeli. Sırf yurtdışından geldiği için daha yüksek ücret ödemek zorunda kalan sürücüler “Böyle saçmalık olmaz. O zaman biz de Macarlara aynı şekilde çifte standart uygulayalım ve Macar plakalı araçlara daha yüksek fiyattan satış yapalım” diye tepki gösteriyorlar.

(A)

Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin