“Krank yapmak” isteyenlere önemli bilgi

1761
rapor

“Krank yapmak” isteyenlere önemli bilgi

Havaların soğuması ile birlikte Almanya’da soğuk algınlığı ve grip vakalarında da artış görülmeye başlandı. Belirtileri koronavirüse çok benzeyen bu hastalıklar nedeniyle yakında doktor muayenehanelerinin tıka basa dolması bekleniyor. Bunu engellemek için doktora gitmeden, evden telefonla rapor alma hizmeti yeniden başladı. Ülke genelinde geçerli olan uygulama sayesinde hasta doktora gidip kalabalık bekleme odasında dakikalarca beklemek zorunda kalmayacak.

7 gün rapor alabilirsiniz

Halk arasında „Krank yapma“ olarak da bilinen rapor alma işleminden telefondan faydalanmak isteyenlerin sadece doktorla telefonlaşması ve şikayetlerini dile getirmesi gerekiyor. Kişi ilk etapta 7 güne kadar rapor alabiliyor. Doktor gerektiğinde yine telefonla rapor süresini bir 7 gün daha uzatabiliyor.

İlginizi Çekebilir
Almanya bu iltica sebebini artık kabul etmiyor

Telefonda rapor alma uygulaması salgının ilk başladığı aylarda da denenmiş ve olumlu sonuçlar vermişti. Daha sonra vaka sayılarının azalmasıyla buna ara verilmişti. Telefonla rapor almanın hem hastalar, hem de doktor ve sağlık personeli açısından avantajlı olduğu belirtiliyor.

Grip aşısı kalmadı

Bu arada bu yıl yoğun bir talep olduğu için Almanya’da grip aşısı kıtlığı yaşanıyor. Uzmanlar, sadece ihtiyacı olanların aşı olmasını tavsiye ediyor.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin