Koronavirüs hangi kumaşta ne kadar kalabiliyor?

137
koronavirüs

Koronavirüs hangi kumaşta ne kadar kalabiliyor?

Bir yıldan fazla süredir hayatımızda olan Koronavirüs salgınında hepimiz yeni alışkanlıklar edinmek zorunda kaldık. Koronavirüsten korunmak için yaşantımıza dahil ettiğimiz alışkanlıklar maske, sosyal mesafe, hijyen ile kalmadı; temas edilen her madde ve yüzeyle ilgili yeni yöntemler geliştirdik. Bilim insanları hayatımızı kolaylaştırmak ve salgınla mücadeleye daha iyi uyum sağlamamız için virüsün bazı yüzeylerde ne kadar süre hayatta kaldığını daha önce duyurmuştu. Şimdi de İngiliz araştırmacılardan Koronavirüsün hangi kumaşta ne kadar sağ kalabildiği konusunda net bilgiler geldi.

İngiltere’deki De Montfort Üniversitesi’ndeki araştırmayı Mikrobiyolog Dr. Katie Laird, Virolog Dr. Maitreyi Shivkumar ve ve araştırmacı Dr. Lucy Owen gerçekleştirdi. Bilim insanları tarafından farklı kumaş türlerinde yapılan incelemelere göre; Koronavirüs polyester kumaşlarda 72 saat, yüzde 100 pamuklu kumaşlarda 24 saat, polyester-pamuk karışımı olan hibrit kumaşlarda 6 saat hayatta kalabiliyor.

İlginizi Çekebilir
Türkiye'ye otomobille gidişte bu ülke giriş izni vermiyor

Korona virüs kıyafetlerden nasıl temizlenir?

Yetkililerce kıyafetlerin Koronavirüsten temizlenmesi için deterjanla 67 derece sıcaklıkta yıkanması tavsiye ediliyor. Bu araştırma sonucunda da sağlık çalışanlarının kıyafetlerinin endüstriyel yıkama yöntemleriyle temizlenmesi gerektiği ortaya çıktı. Dr. Katie Laird, sağlık çalışanlarının iş kıyafetlerini evlerine götürüp yıkadıkları taktirde virüsü daha çok yüzeye bulaştırmış olacaklarını söyledi.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin