Ana Sayfa Aktuel Haberler Koronavirüs hangi kumaşta ne kadar kalabiliyor?

Koronavirüs hangi kumaşta ne kadar kalabiliyor?

Koronavirüs hangi kumaşta ne kadar kalabiliyor?

Bir yıldan fazla süredir hayatımızda olan Koronavirüs salgınında hepimiz yeni alışkanlıklar edinmek zorunda kaldık. Koronavirüsten korunmak için yaşantımıza dahil ettiğimiz alışkanlıklar maske, sosyal mesafe, hijyen ile kalmadı; temas edilen her madde ve yüzeyle ilgili yeni yöntemler geliştirdik. Bilim insanları hayatımızı kolaylaştırmak ve salgınla mücadeleye daha iyi uyum sağlamamız için virüsün bazı yüzeylerde ne kadar süre hayatta kaldığını daha önce duyurmuştu. Şimdi de İngiliz araştırmacılardan Koronavirüsün hangi kumaşta ne kadar sağ kalabildiği konusunda net bilgiler geldi.

İngiltere’deki De Montfort Üniversitesi’ndeki araştırmayı Mikrobiyolog Dr. Katie Laird, Virolog Dr. Maitreyi Shivkumar ve ve araştırmacı Dr. Lucy Owen gerçekleştirdi. Bilim insanları tarafından farklı kumaş türlerinde yapılan incelemelere göre; Koronavirüs polyester kumaşlarda 72 saat, yüzde 100 pamuklu kumaşlarda 24 saat, polyester-pamuk karışımı olan hibrit kumaşlarda 6 saat hayatta kalabiliyor.

İlginizi Çekebilir
185 gün uygulaması kafa karıştırmaya devam ediyor

Korona virüs kıyafetlerden nasıl temizlenir?

Yetkililerce kıyafetlerin Koronavirüsten temizlenmesi için deterjanla 67 derece sıcaklıkta yıkanması tavsiye ediliyor. Bu araştırma sonucunda da sağlık çalışanlarının kıyafetlerinin endüstriyel yıkama yöntemleriyle temizlenmesi gerektiği ortaya çıktı. Dr. Katie Laird, sağlık çalışanlarının iş kıyafetlerini evlerine götürüp yıkadıkları taktirde virüsü daha çok yüzeye bulaştırmış olacaklarını söyledi.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

İlginizi Çekebilir
7 bin 900 kişide daha Koronavirüs tespit edildi

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Çok Okunanlar

Uzungöl

Uzungöl salgın öncesi günlerine dönmeye hazırlanıyor

Uzungöl salgın öncesi günlerine dönmeye hazırlanıyor Türkiye'nin ve Doğu Karadeniz'in önemli turizm destinasyonları arasında yer alan Uzungöl'de, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelede kontrollü normalleşme döneminde...

İlginizi Çekebilir

thy, Türk Hava Yolları

THY’de çalışmak ister misiniz?

Türk Hava Yolları'nda kabin memuru olarak çalışmak isteyenler dikkat....Aranan özellikler haberde... Avrupa'nın en önemli havayolu şirketleri arasında yer alan Türk Hava Yolları, kabin memurları arıyor....