Ana Sayfa Memleketim Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, ziyaretçilerini bekliyor

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, ziyaretçilerini bekliyor

Samsun’un 19 Mayıs, Bafra ve Alaçam ilçeleri sınırlarında bulunan, Kızılırmak’ın denize döküldüğü bölgeyi de içine alan, 56 bin hektar alana sahip Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, sadece Türkiye için değil dünya için de biyolojik zenginliği ile dikkatleri üzerine topluyor. Sulak Alanların Korunması (RAMSAR) Sözleşmesine de dâhil olan delta, 11 familyaya ait 29 balık türü, 355 bitki türü, Türkiye’de görülen 160’ın üzerindeki memeli türünün 33’ünü bünyesinde barındırıyor. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, ev sahipliği yaptığı yılkı atları, 356 kuş türü, mandalar, göller, longoz ormanlarıyla ziyaretçilerine doğal yaşamla iç içe olma imkânı sunuyor.

Samsun Kültür ve Turizm Müdürü Adnan İpekdal, deltanın kalıcı olarak dünya mirası listesine girmesi için çalışmaların yürütüldüğünü söyleyerek “”Doğa cenneti diyebileceğimiz bir alanda bulunuyoruz. Ünü Türkiye sınırlarını aşmış, dünyaya yayılmış bir bölge. İnsanın doğayla birlikte uyum içinde yaşadığı bir alan burası.

İlginizi Çekebilir
THY’den kampanya: Biletler 55 TL’den başlıyor

Tabiatla insanın bu kadar uyumlu bu kadar iç içe ve birbirine zarar vermeden yaşayabildiği bir alan olması açısından Karadeniz Bölgesi’nin korunmuş belki de tek sulak ve bataklık alanı olması açısından da çok önemli bir turizm merkezi aynı zamanda.

Eko turizm, tabiat turizmi açısından büyük güzellikler barındırıyor bünyesinde. Bu anlamda kuş merakı olan, tabiat merakı olan, eko sistem merakı olan bütün vatandaşlarımızın, uluslararası turistlerin gezip görmesi gereken bir mekan olduğunu düşünüyorum. Bu güzellikler burada kalmamalı bütün dünyaya ve bütün Türkiye’ye dağılmalı diye düşünüyorum.” dedi.

(B.A)

Kaynak:www.tarimtv.gov.tr

Samsun Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti

Samsun Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti
Fotoğraflar: www.tarimtv.gov.tr

İlginizi Çekebilir
Posta kutunuz hırsızlara davetiye çıkarıyor

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Çok Okunanlar

Yunanistan

Sıla yolu yolcularına uyarı: Yunanistan sınırlarını açmadı

Sıla yolu yolcularına uyarı: Yunanistan sınırlarını açmadı Yunanistan, Türkiye’ye olan seyahat kısıtlamasını 26 Haziran’a kadar uzattı, Türkiye’ye gelmek isteyen sıla yolu yolcularına ise başka güzergâhları...

İlginizi Çekebilir

koronavirüs

Bu koronavirüs aşısı çocuklarda etkili oldu

Bu koronavirüs aşısı çocuklarda etkili oldu Moderna, 12 ile 17 yaş arası çocuklar için geliştirdiği koronavirüs aşısının çalışmalarının sonuçlarını yayınladı. TeenCOVE adı verilen aşı çalışmasına...