Karadeniz
Advertisement

Karadeniz somonuna ilgi dünya çapında ikiye katlandı

Koronavirüs salgını nedeniyle 2020 yılında dünya genelinde ticaret hacmi yüzde 7’lik daralma yaşanırken, Türk su ürünleri sektörü ihracatını yüzde 4 artırmayı başardı. Karadeniz somonuna talep iki kat artarken, en çok alım Hollanda tarafından yapıldı.

Levrek zirveye çıktı, Karadeniz somonu ihracatını ikiye katladı

Türkiye’nin su ürünleri ihracatında levrek 355,6 milyon dolarlık ihracatla en çok ihraç edilen balık türü oldu. Levrek ihracatta yüzde 7’lik gelişim gösterirken, Çipura ihracatı yüzde 8,6’lık artışla 311 milyon dolara ulaştı. Alabalık yüzde 3 arttı ve 120 milyon dolar dövizi Türkiye’ye kazandırdı. Orkinos ihracatı 65,3 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. Ancak en büyük artış Karadeniz somonunda yaşandı. Karadeniz somonu yüzde 96’lık ihracat artış hızıyla 56,8 milyon dolar ihracata imza attı. Kaya levreğinde ise yüzde 7,5’lik artışla 6,3 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

En çok Hollandalılar satın aldı

Türkiye’den yapılan su ürünleri ihracatında Hollanda 133 milyon dolarlık su ürünleri alımı ile zirveye oturdu. Rusya’ya su ürünleri ihracatı yüzde 49 artışla 132 milyon dolara ulaşırken, Türkiye salgını en ağır geçiren ülkelerden İtalya’ya (yüzde 17’lik artışla) 129 milyon dolarlık su ürünleri gönderdi.

Türkiye’nin su ürünleri ihracatında Yunanistan 81 milyon dolarlık tutarla dördüncü, İngiltere ise 74 milyon dolarlık Türk balıkları tercihiyle beşinci sırada yer aldı. Japonya ve Almanya 73,6 milyon dolarlık Türk balıkları talebiyle listede 6 ve 7. sıraların sahibi oldu. İspanya’ya 43,3 milyon dolarlık, ABD’ye 33,3 milyon dolarlık, İsrail’e ise 26 milyon dolarlık su ürünleri ihraç edildi. Türk su ürünleri 93 ülkede milyarlarca insanın sofralarına lezzet kattı.

Omega 3 bakımından son derece zengin olan su ürünlerinin insan vücudunun bağışıklık sistemini güçlendirdiğine dikkati çeken Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, özellikle 2000 yılı sonrasında büyük gelişim gösteren Türk su ürünleri sektörünün 2023 yılında 1.5 milyar dolar ihracat hedefine emin adımlarla ilerlediğini, Koronavirüs salgınının bile bu yolculuğa engel olamadığını söyledi.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:
Advertisement

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin