İyidere – İkizdere yolu ve tünelleri açıldı

İyidere – İkizdere yolu ve tünelleri açıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, açılışını yaptıkları Hurmalık-1 ve Hurmalık-2 tünellerine ilişkin, “Tünellerimizle hızlı, konforlu ve emniyetli trafik akışıyla birlikte yılda zamandan 12,5 milyon lira, akaryakıttan da 4,5 milyon lira olmak üzere toplamda 17 milyon liralık tasarruf sağlayacağız. Bunun yanında 2 bin 830 ton daha az karbon salınımı olacaktır.” dedi.

Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen İyidere-İkizdere Yolu ve Tünelleri açılış töreninde yaptığı konuşmada, Ulaşım ve Lojistik Master Planları çerçevesinde planlı şekilde gerçekleştirdikleri yatırımlar sayesinde bölgenin önemli bir lojistik merkezine dönüştüğünü belirtti.

Bütünsel kalkınma hedeflerine hizmet eden politikalarının çevre iller ve bölgelerle ulaşım akslarını da geliştirdiğini ifade eden Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ticaretin emniyetli ve hızlı yol standartlarında yapılabilmesi için adımlarımızı hızlı bir şekilde atıyoruz. Bugün açılışını gerçekleştireceğimiz tünellerimiz bu anlamda oldukça önem arz ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonu, milletimizin desteğiyle hayata geçirdiğimiz yatırımlarımız ve planlamalarımızla hedeflerimizi bir bir yerine getirerek, Türkiye’yi orta koridorda dünyanın en büyük lojistik gücüne dönüştürmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Yatırım, üretim, ihracat ve istihdam temelinde ülkemizi büyütmek, Türkiye’yi 2053 ve 2071 hedeflerine taşımak için gerekli adımları büyük bir kararlılıkla atmaya da devam ediyoruz.”

İlginizi Çekebilir
Almanya’da selden etkilenen Türkler yaşadıkların anlattı
İlginizi Çekebilir
Almanya’da selden etkilenen Türkler yaşadıkların anlattı

Bakan Karaismailoğlu, Rize’de 12 kara yolu projesinde çalışmaların hızlı şekilde devam ettiğini dile getirerek, “Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz projemiz sayesinde, Karadeniz Sahil Yolu İyidere mevkisinden başlayıp İkizdere ilçesi çıkışına kadar toplam 37,9 kilometrelik bölünmüş yol standardında yolumuzu tamamlamış oluyoruz. Projemizin 27,2 kilometrelik bölümünü tamamlayıp hizmete açmıştık. Bugün de yapımını tamamladığımız Hurmalık-1 ve Hurmalık-2 tünelleriyle bağlantı yollarının da trafiğe açılmasıyla birlikte projenin 30,8 kilometrelik bölümünü tamamlamış oluyoruz.” diye konuştu.

Hurmalık-1 Tüneli’ni 850, Hurmalık-2 Tüneli’ni de 720 metre çift tüp olarak yaptıklarını anlatan Karaismailoğlu, bu iki tünelle 186 metrelik Hurmalık-1 giriş köprüsü ve 63 metrelik Hurmalık-2 çıkış köprüsünü de hizmete açtıklarını söyledi.

Karaismailoğlu, “Tünellerimizle hızlı, konforlu ve emniyetli trafik akışıyla birlikte yılda zamandan 12,5 milyon lira, akaryakıttan da 4,5 milyon lira olmak üzere toplamda 17 milyon liralık tasarruf sağlayacağız. Bunun yanında 2 bin 830 ton daha az karbon salınımı olacaktır.” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilir
Finlandiya’dan uzun süreli çalışma vizesi

– “Projede Türk mühendis ve işçisi kullanılmıştır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde 1 milyar 702 milyon 976 bin liralık bu önemli projeleri hizmete açmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“İkizdere tünelleri ve bağlantı yollarımızın tasarımı ve yapımında yerli ve milli kaynaklar, projede Türk mühendis ve işçisi kullanılmıştır. Rize-Artvin Havalimanı’nda sona yaklaşıyoruz. Türkiye’nin lojistik bir süper güç olması hedefiyle hayata geçirilen İyidere Lojistik Liman inşaatımız devam ediyor. Lojistik merkezimiz tamamlandığında 8 milyon ton dökme yük, 3 milyon ton genel kargo ve 100 bin detveyt (denizcilik ağırlık birimi) konteyner kapasitesiyle birlikte 100 bin araç Ro-Ro kapasiteli olacaktır. Lojistik merkezimiz, toplamda bölgede 8 bin kişilik istihdam oluşturacak ve Rize ekonomisine yıllık yaklaşık 400 milyon lira katkı sağlayacaktır.”

İlginizi Çekebilir
Motosikletliye çarparak kaçan sürücüyü gurbetçi böyle yakaladı

(Aj)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

Sosyal Medyada Biz

76,444BeğenenlerBeğen
2,883TakipçilerTakip Et
807TakipçilerTakip Et
227AbonelerAbone

En Yeniler

iş

Avusturya’da iş çok işçi yok

Avusturya’da iş çok işçi yok Avusturya’daki iş ve işçi bulma kurumuna göre, ülkedeki çok sayıdaki işletme işçi ararken, birçok pozisyon başvuru gelmemesi nedeniyle boş kalıyor....

Çok Okunanlar

Avusturya

Avusturya’da 2021 yılı vinyet ve tünel ücretleri 

Avusturya’da 2021 yılı vinyet ve tünel ücretleri Resmi adıyla Avusturya Cumhuriyeti, Macaristan, İtalya ve Slovenya’ya sınırı olması nedeniyle birçok sıla yolu yolcusunun güzergahında bulunuyor. Orta...

Önerilen

Berlin'den İzmir'e

Berlin’den İzmir’e giden uçakta üzücü olay

Berlin'den İzmir'e giden uçakta üzücü olay Berlin’den İzmir’e tarifeli uçuş gerçekleştiren yolcu uçağı, bir yolcunun rahatsızlanması üzerine Balıkesir'in Edremit ilçesindeki Koca Seyit Havalimanına zorunlu iniş...