metro

İstanbul’a 7 ayrı metro hattı: Seyahat süreleri kısalacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Başakşehir-Çam ve Sakura Şehir Hastanesi-Kayaşehir Metro Hattı’nın ilk ray kaynağını yaptı. Ray kaynağı işlemlerine başlayarak, projede yeni bir aşamaya geçildiğini vurgulayan Karaismailoğlu, projenin yapım işlerini kısa sürede tamamlayıp, işletmeye almayı planladıklarını söyledi.

İstanbul’da şehir içi ulaşımını, daha hızlı, daha ekonomik, daha çevreci ve daha konforlu hale getirmek için 7/24 hizmet esasına göre var güçle çalıştıklarını belirten Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“İstanbul’un ihtiyaçları her geçen gün artıyor. Devlet aklı, ileri görüşlülüğü ve planlı bir yaklaşımla İstanbul’u yarınlara eksiksiz olarak hazırlamak için üzerimize düşeni yapmak bizim için çok önemli. İstanbullular müsterih olsunlar. İstanbullular için gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz. İstanbul’da yapımını tamamlayıp, halkımızın hizmetine sunduğumuz metro hattı uzunluğu; 80 kilometredir. Başakşehir-Çam ve Sakura Şehir Hastanesi-Kayaşehir Metro hattı ile birlikte, İstanbul’da 7 ayrı metro hattının yapımına yoğun şekilde devam ediyoruz. Bu hatlarımız; Pendik-Tavşantepe-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro hattı, Bakırköy -Bahçelievler-Güngören-Bağcılar Kirazlı Metro hattı, Beşiktaş Gayrettepe-Kağıthane-Eyüp-İstanbul Havalimanı Metro hattı, Küçükçekmece Halkalı-Başakşehir Kayaşehir-Arnavutkoy-İstanbul Havalimanı Metro hattı, Altunizade-Çamlıca-Ferah Mahallesi-Bosna Bulvarı Metro Hattı, Kazlıçeşme-Sirkeci Raylı Sistem ve Yaya Odaklı Yeni Nesil Ulaşım Projesi ve ray kaynağı yaptığımız Başakşehir-Kayaşehir metro hattı. İstanbul’daki raylı sistemin toplam hat uzunluğu 259,5 kilometre olup, yapımı devam eden projelerimizin tamamlanması ile birlikte, mega kentimizin raylı sistem uzunluğunu 363 kilometreye çıkaracağız.”

Günde 70 bin yolcu taşınacak

TBM tünel kazısı çalışmaları, ray altı beton imalatları ve elektrifikasyon imalatlarının tamamlandığını ifade eden Karaismailoğlu, 7 bin 421 metre ray döşeyerek tüm ray işinin yüzde 64’ünü geçtiklerini söyledi. Başakşehir-Çam ve Sakura Şehir Hastanesi-Kayaşehir Metro Hattının uzunluğunun 6,2 kilometre olduğunu anlatan Karaismailoğlu, şu bilgileri verdi:

“4 istasyonlu raylı sistemimiz saatte 80 kilometre hıza uygun olarak, günde 70 bin yolcu taşıyabilecek. Başakşehir’den başlayan hattımız, Onurkent, Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, Toplu Konutlar istasyonlarının ardından, Kayşaşehir Merkezine ulaşacak. Çam ve Sakura Şehir Hastanesi önünde inşa ettiğimiz 300 metre uzunluğundaki viyadük üzerinde gerçekleşecek ilk ray kaynağı töreniyle; ray kaynağı işlemlerine başlayarak, projede yeni bir aşamaya geçeceğiz. Kısa sürede yapım işlerini tamamlayıp, sinyal ve sistem emniyet testleri tamamlayınca işletmeye almayı planlıyoruz. Bu hattı işletmeye aldığımızda, kent merkezi ile Çam ve Sakura Şehir Hastanesi ve Kayaşehir arasında hızlı, ekonomik ve emniyetli bir ulaşım sağlanacaktır. Bu metro hattımız aynı zamanda, Metrokent İstasyonu’nda, Bağcılar-Kirazlı, Başakşehir-Olimpiyatköy hattı ile entegre olacak. Yine ayrıca hattımız, Kayaşehir İstasyonu’nda Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro hattı ile bağlanacak. Bu entegrasyonlarla, bölgenin Marmaray’a, havalimanına, Göktürk Kemerburgaz, Kağıthane, Beşiktaş Gayrettepeye metro ile ulaşımı da sağlanacaktır.”

Seyahat süreleri kısalacak

Kayaşehir–Mahmutbey arası seyahat süresinin 20 dakika, Metrokent–İstanbul Havalimanı arası seyahat süresinin 24 dakika, Kayaşehir -Beşiktaş Gayrettepe arası seyahat süresinin 45 dakika, Çam ve Sakura Şehir Hastanesi–Bağcılar (Kirazlı) arası seyahat süresinin de 23 dakika olacağına vurgu yapan Karaismailoğlu, Bakanlık tarafından yapımı devam eden Bakırköy-Bağcılar metro hattının tamamlanmasıyla birlikte Başakşehir Metrokent-Bakırköy Özgürlük Meydanı arası seyahat süresinin 29 dakika olacağını söyledi.

Kaynak: www.uab.gov.tr

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin