İstanbul metrosunda bisiklet parkı dönemi

23
İstanbul

Tatil

İstanbul metrosunda bisiklet parkı dönemi

Türkiye’nin en büyük kent içi raylı sistemine sahip İstanbul metrolarında Bisiklet Parkı uygulaması başladı. M5 Üsküdar-Çekmeköy Metrosu’nun Altunizade İstasyonu’nda pilot uygulamasına geçilen proje, bütün yoğun istasyonlara yayılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul genelinde 15 hat ve 185 istasyonda günde 3 milyona yakın yolcu taşıyan Metro İstanbul’a bisikletleri de entegre etti. Uygulamaya M5 Üsküdar-Çekmeköy Metrosu’nun Altunizade İstasyonu’nda start verildi. İstasyonda her biri 10 bisiklet kapasiteli 5 kapalı park alanı oluşturuldu. Bisiklet parkı uygulaması, ücretsiz olarak İstanbulluların kullanımına sunuluyor.

Metro istasyonlarında 9 bin kamera bulunuyor

İstanbul’daki metro istasyonlarının her noktası 9 bine yakın kamera aracılığıyla izleniyor. Metro ve tramvaylarda bisikletle seyahat etme saat aralıkları da genişletildi. Yolcular katlanabilir bisikletleriyle tüm gün, katlanmayan bisikletleriyle ise 07.00-09.00 ve 17.00-20.00 saatleri dışında bisikletleriyle ek ücret ödemeden seyahat edebiliyor. Şimdi de metrodan inince ya da metroya binerken bisikletlerini park etme sorunu yaşamamaları için bisiklet park yerleri oluşturuldu. İstasyonlara park edilen bisikletler hava koşullarından etkilenmeyecek. Bisikletler ayrıca 7/24 kamera ile gözetilen bir alanda park edilmiş olacak.

İlginizi Çekebilir
Adalarda trafiksiz bir gün sizi bekliyor

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin