Homeros Vadisi antik çağların rüzgarlarını günümüze taşıyor

134
Homeros Vadisi

Tatil

Doğal ve tarihi pek çok güzelliğiyle turistlerin ilgisini çeken İzmir ve çevresinin son dönemdeki merak edilen uğrak noktalarından biri de Homeros Vadisi… İlyada ve Odysseia eserleriyle antik çağların destanlarını günümüze ulaştıran İyonyalı Homeros’tan adını alan vadi, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlemesiyle gezilerin de durağı oldu.

“Yapraklar gibidir insan soyu. Bir yandan rüzgar bakarsın onları döker yere, bir yandan bakarsın bahar gelir. Yenilerini yetiştirir, yeşertir orman, böylece soyları biri göçer, biri doğar.”

İzmir’in kent tarihi simgeleri arasına giren Homeros Vadisi, adını M.Ö. 8. yüzyılda Smyrna’da yaşadığı kabul edilen İyonyalı şair Homeros’tan alan bir rekreasyon alanı. Yüzyıllardan beri dilden dile dolaşan söylencelere göre; Homeros, Bornova Çayı’nın aşağısında bulunan bir tepedeki mağarada yaşamış.

İlyada ve Odysseia ile Yunan mitolojisinin efsanelerini anlatan Homeros’un yurdunu insanlık için bir çekim merkezi haline getirmek isteyen İzmir Büyükşehir Belediyesi 2010 yılında bölgede 7 kilometrelik bir rekreasyon alanı inşa etti. 18 göletin yapıldığı Homeros Vadisi’ne 70 bine yakın yeni bitki ekildi.

İlginizi Çekebilir
Koronavirüs salgını konut satış ve kiralama fiyatlarını nasıl etkiledi?

Homeros’ta 103 Kuş Türü Yaşıyor

Tarihi öneminin yanı sıra İzmir ve çevresinin endemik bitkilerini de barındıran yemyeşil vadide 54 familydan 182 bitki türü tespit edildi. 103 kuş türünün de yaşadığı belirlenen Homeros Vadisi’nde yürüyüş yolları, koşu pistleri, bisiklet yolu, amfi tiyatro ve piknik alanları ziyaretçileri bekliyor.

Homeros Vadisi’ne Nasıl Gidilir?

Vadiye İzmir’in Bornova ilçesinden toplu taşıma ile ulaşmak mümkün. Bornova Metro istasyonundan 566, EVKA-3 Metro istasyonundan 365 ve 566 numaralı otobüslerle Homeros’un vadisine gidilebiliyor. Mevsimlere göre buradan otobüs saatlerini kontrol edebilirsiniz.

(A)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin