hırsız

Hırsızlar özellikle yaz aylarında tatile giden kişilerin evde olmadığını hemen anlıyor. Basit bir önlemle bunu engelleyebilirsiniz. Detaylar haberde..

Yaz mevsiminde olduğumuz şu günlerde birçoğumuz evde bulunmuyoruz. Ya tatile gidiyoruz, ya da dışarıda zaman geçiriyoruz. Hırsızlar da bu durumdan faydalanarak evlere rahatlıkla girebiliyor. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) özellikle yaz mevsiminde tatile gidecekleri ve evden uzun süre ayrı kalacakları hırsızlık olaylarına karşı uyardı. Müdürlük, alınması gereken tedbirleri maddeler halinde sıraladı. İşte hırsızlık vakalarına karşı alabileceğiniz önlemler:

-Evinize yeni taşındıysanız mutlaka kapı kilitlerini değiştirin.

-Evinizden ayrılırken sadece kapıyı çekip gitmeyin, mutlaka kilitleyin.

-Kapı anahtarlarını elektrik saati, paspas altı, ayakkabı içi gibi yerlere saklamayın.

-Kapılarda çift kilit bulundurulmasına ve geceleri kapı arkalarındaki emniyet zinciri takılı olmasına dikkat edin.

-Tatile gittiğinizde veya evinizden uzun süre ayrıldığınızda posta kutusunun anahtarlarını komşunuza bırakmayı unutmayın. Hırsızlar öncelikle posta kutusu dolu olan evlere bakarak seçiyor.

-Zilinizi çalıp makul olmayan bir sebeple içeriye girmek isteyen yabancılara kapıyı açmayın.

-Aynı şekilde sizin zilinize yanlışlıkla bastıklarını söyleyen yabancılara da kapınızı açmayın.

– Evinizi geceleri kısa süreliğine terk edeceğiniz zaman bir lambayı yanık bırakın, bu önlem kötü niyetli kimselere evde olduğunuz hissi verir.

-Eğer gelen kişi polis olduğunu, gaz veya elektrik şirketinden geldiğini iddia ediyorsa ve şüphe duyduysanız kimlik kontrol etmekle kalmayın, aynı zamanda irtibat numaralarından kimlik bilgilerini teyit ettirin.

-Evinizin etrafında ve civarında şüpheli kimseleri gördüğünüzde polise bildirin.

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin