HES kodu olmadan seyahat edenler yurtlara gönderilecek

HES kodu olmadan seyahat edenler yurtlara gönderilecek

İçişleri Bakanlığı, valiliklere gönderdiği “Şehirlerarası Otobüslerde HES Kodu Zorunluluğu” konulu genelge ile sistemde yaşanan sıkıntıların giderilmesini istedi.

Şehirler arası yolcu taşıyan firmaları Hayat Eve Sığar (HES) kodu olmadan biletleme yapmamaları uyarısında bulunan Bakanlık, kodu olmayan kişileri taşıyan araçlar 10 gün kapalı kalacak, HES kodu olmayan yolcular yurtlarda karantinaya alınacak.

İçişleri Bakanlığı’ndan yeni HES genelgesi

İçişleri Bakanlığı’ndan gönderilen genelgenin detayları şöyle:

“Şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan firmalar (otobüs, midibüs, minibüs vb.) tarafından her türlü biletleme işlemi (internet-telefon üzerinden veya yüz yüze) esnasında müşterilerden HES kodu talep edilecek ve HES kodu olmadan bilet satışı yapılmayacak.

İlginizi Çekebilir
Ordu'da kaybolan gurbetçiden güzel haber

Araçlara yolcu alınma esnasında da yolcuların HES kodu kontrol edilecek, araca binmesinde herhangi bir sakınca olmadığı anlaşılan yolcular araçlara binebilecek.

İlginizi Çekebilir
Bu ülkede bütün koronavirüs kısıtlamalarının kaldırılması hayal oldu

Gerek bilet satışı gerekse araca alınma esnasındaki HES kodu kontrolünde Covid-19 tanılı ya da temaslısı olduğu tespit edilen kişiler için gerekli bildirim ilgili firma yetkililerince kolluk birimlerine ve sağlık kuruluşlarına yapılacak.

Başta trafik birimleri olmak üzere kolluk birimlerince kodu olmaksızın bilet satışı yapılmaması ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan araçlara yolcu alınmaması hususları etkin şekilde denetlenecek.

Denetimler sonucunda  kodu olmayan yolcuya bilet satışı yapan firmalara valiler/kaymakamlar tarafından gerekli idari para cezası uygulanacak, kodu bulunmaksızın yolcu kabul eden araçlar ise 10 gün süreyle seferden men edilecek.

İlginizi Çekebilir
Manavgat'taki orman yangınında 3 kişi hayatını kaybetti

Covid-19 tanılı veya temaslısı olduğu halde kodu bulunmadan şehirler arası toplu taşıma araçlarıyla yolculuk yaptıkları tespit edilen kişiler, valiliklerce belirlenen yurt veya pansiyonlarda zorunlu izolasyona tabi tutulacak.”

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

Sosyal Medyada Biz

76,444BeğenenlerBeğen
2,883TakipçilerTakip Et
807TakipçilerTakip Et
227AbonelerAbone

En Yeniler

iş

Avusturya’da iş çok işçi yok

Avusturya’da iş çok işçi yok Avusturya’daki iş ve işçi bulma kurumuna göre, ülkedeki çok sayıdaki işletme işçi ararken, birçok pozisyon başvuru gelmemesi nedeniyle boş kalıyor....

Çok Okunanlar

Yurt dışından

Bu e-postalara dikkat: Sakın linke tıklamayın

Bu e-postalara dikkat: Sakın linke tıklamayın Yurt dışından, "iş teklifi", "yeşil kart", "para dağıtımı", "yakınınızdan miras kaldı" ve "hesabınıza para yattı" gibi ifadelerin yer aldığı...

Önerilen

gurbetçi

Aşı olmayan gurbetçi Türkiye’de hayatını kaybetti

Aşı olmayan gurbetçi Türkiye'de hayatını kaybetti Türkiye’ye izine giden gurbetçi, dönüşüne kısa bir süre kala koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. 4 çocuk babası 43 yaşındaki gurbetçi...