Ana Sayfa Önerilen Hangi bitki çayı neye iyi geliyor?

Hangi bitki çayı neye iyi geliyor?

Kış hastalıklarından korunmanın en çok kullanılan yöntemlerinden biri de bitki çayları tüketmek. Hastalıklara davetiye çıkaran soğuk kış günlerinde bitki çayları tüketmek aynı zamanda vücudun bağışıklık sistemini de koruyor. Sağlık Bakanlığı, bitki çaylarının sağlık faydalarının yanı sıra dikkat edilmesi gereken noktaların da altını çizdi. Bitkisel çaylar bileşimlerinde bulunan uçucu yağlar, antioksidant özelliğe sahip flavonoidler ve diğer bileşikler nedeniyle sağlığa yaralı olarak kabul edildiğini belirten Bakanlık, bunların bazılarının aşırı kullanımının zararı olduğunu açıkladı. Hangi bitki çayı neye iyi geliyor? Örneğin sinameki çayı barsak çalıştırıcı ve güçlü laksatif olumlu etkisinin yanında fazla tüketimi ishale nedene olabilir.

Sıklıkla kullanılan bitki çaylarından Hangi bitki neye iyi  geliyor:

Adaçayının idrar söktürücü, antiseptik,

Ihlamurun idrar söktürücü, göğüs yumuşatıcı, antioksidant,

Kuşburnu çayının barsak çalıştırıcı, sakinleştirici soğuk algınlığını azaltıcı, antioksidant

Papatya çayının gaz giderici

Rezene çayının genel olarak hazımsızlık, mide ağrısı, gaz ve sindirime bağlı diğer problemleri giderici,

Anason çayının gaz söktürücü, mideyi güçlendirici ve öksürüğü yatıştırıcı, gibi sağlığa yararları etkileri olduğu biliniyor.

Hamilelikte bitki çayı kullanımına dikkat!

İlginizi Çekebilir
Sağlık çalışanlarına toplu taşıma yıl sonuna kadar ücretsiz

Toplumumuzda anne sütü miktarını artırmak için bazı bitki çayları kullanımı yaygındır. Ancak anne sütü artırıcı bitkisel çaylar mucize bir tedavi olarak düşünülmemelidir. Emziren kadınların anne sütünü artıran bitkisel çayların etkinliği, güvenliği, yan etkileri ve kullanım süreleri, hastalıklarla ve ilaçlarla etkileşimleri yönünden bilgilendirilmeleri gerekir. Bunun yanında bitkiler, bitki çayları, doğal bitkisel ürünler vücutta ilaç benzeri etkiler yaratabildiğinden dolayı gebelikte tüketimlerine sınırlama getirilmesi önerilmektedir. Gebelikte zencefil, portakal kabuğu, ahududu yaprağı, nane yaprağı, kuşburnu gibi bitki çaylarının günlük 2-3 kupa tüketimi önerilirken, papatya, yarpuz, dut, defne, hatmi çiçeği, hindiba, sinameki çaylarının tüketimi önerilmemektedir. Aynı zamanda, içeriği bilinmeyen karışım çaylardan da uzak durulmalıdır.

Kaynak: hsgm.saglik.gov.tr

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

İlginizi Çekebilir
Koronavirüsten 123 kişi daha hayatını kaybetti

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Çok Okunanlar

delta

İsrail’de Delta varyantı nedeniyle vakalar artıyor

İsrail'de Delta varyantı nedeniyle vakalar artıyor İsrail'de ilk olarak Hindistan’da tanımlanan Delta varyantı nedeniyle okullarda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının artmaya devam ettiği bildirildi. İsrail Kamu...

İlginizi Çekebilir

THY

THY bu şehre sefer sayısını artırdı

Türk Hava Yolları yurtdışı uçuşlarında sefer sayısını artırmaya devam ediyor. Detaylar haberde...  Türkiye ve yurtdışında yaşayanların hızlı ve rahat ulaşımı açısından havayolu şirketlerinin sunduğu hizmetlerin...