Gurbetçi

Gurbetçiye gümrükte 4 bin 900 Euro peynir cezası

Gurbetçi vatandaşlarımız Türkiye’den karayoluyla dönüşte yanlarında getirdikleri hayvansal ürünler nedeniyle mağdur oluyor. Yaşadıkları ülkelere memleketlerinden hayvansal ürünler götüren vatandaşların ürünlerine gümrük kontrolünde el konuluyor. Hatta sadece ürüne el konulmasıyla kalınmıyor, bir de yolcuya yüklü miktarda para cezası kesiliyor. Fransa’nın kuzeydoğusundaki Metz’de oturan emekli Türk vatandaşı Ahmet Çelik Hırvatistan’da polis kontrolüne takıldı. Artı33’e bilgi veren Çelik, arabada yeterli yer olduğunu düşünerek, Türkiye’den peynir, petek bal ve yağ alarak yola çıktıklarını söyledi.

4 bin 900 Euro ceza kestiler

Hırvatistan gümrüğünde polisin durduğu Çelik’den polis bagajı boşaltmasını istedi. Polis, gurbetçi vatadaşı getirdiği gıda ürünlerinin yasak kapsamına girdiğini belirterek, toplam 4 bin 900 Euro para cezası kesti. Ürünlere de el koyarak çöpe attı.

Euro kabul etmediler

Gurbetçi vatandaşın parayı daha sonra ödemesine de müsaade edilmezken, para ödenene kadar aracı bağladı. Ayrıca Hırvat polisi, paranı Euro olarak değik ancak Hırvat Kunası olarak ödemesini zorunlu tuttu.

Dikkatli olun!

Ahmey Çelik, parayı ödeyerek ancak yoluna devam edebildiğini kaydederek, Sıla Yoluna çıkacak vatandaşları, araçlarında neleri getirebilecekleri konusunda dikkatli olmaları konusuda uyardı.

 

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

2 YORUMLAR

  1. Eyy Avrupa deyip milleti kandıranlar birzahmet gümrük antlaşması yapıp ticari olmayan eşyaları gümrüklerde muaf eylesin.
    Yada siz 3-5 mağdur ile AİHMye başvurunda bu zulüm bitsin.

  2. Dunya genelinde ve Turkiye de de uygulanmakta olan uluslararasi gumruk kurallari hayvansal gidalari kabul edilen disinda ve miktarda ve deklere edilmeyen bu tur mallara el koyar imha eder, ceza konusu o anda ki sizin davranisiniza ve deklere edip etmemenize baglidir.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin