seyahat
Foto:https://www.ytb.gov.tr/
Advertisement

Gurbetçilere soruyoruz: Bu hizmetlerden memnun kaldınız mı?

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), 2020 yılında yurt dışından memleketlerine seyahat eden vatandaşların yolculukların rahat ve güvenli geçmesi için yurt içindeki ve yurt dışındaki sınır kapılarında çalışmalar yürüttü. YTB hangi çalışmalar yaptığını yazılı bir açıklamayla duyurdu.

Yapılan çalışmalar şu şekilde: -Bu kapsamda ilk olarak Türk polisi ve Türkçe-Sırpça bilen YTB personeli, Sırbistan’ın Bartovci, Horgos ve Gradina sınır kapılarında vatandaşlara yardımcı olmak için hizmet verdi.

-Ana vatanları Türkiye’ye doğru yola çıkan yurt dışında yaşayan vatandaşlar için “Memleket Yolu” web sitesi hazırlandı. Site aracılıyla vatandaşlar güncel yol güzergâhlarına ve seyahat kurallarına ilişkin önemli bilgilere ulaştı. Pandemiden dolayı vatandaşların uyması gereken kurallar ve gerekli bilgilendirmeler de sitede yer aldı. Oluşturulan Memleket Yolu WhatsApp Danışma Hattı’ndan ise 5 bin kişiyle doğrudan iletişim sağlanarak 25 bin bilgilendirme yapıldı. 150 bireysel sorun ise çözüldü. Bunun yanında vatandaşlar güncel gelişmelere ilişkin hazırlanan 29 infografik ile bilgilendirildi.

-Vatandaşlara sınır kapılarında hijyen paketleri ve çocuklara “Yol Arkadaşım Türkçe” kitapçıkları dağıtıldı.

-Covid-19 tedbirleri kapsamında dikkat edecekleri hususlara yönelik “Dönüş Yolu Takvimi” de hazırlandı.

Vatandaşları sınır kapılarında Türk polisi karşıladı  

Seyahat eden vatandaşları Sırbistan’ın Batrovci, Horgos ve Gradina sınır kapılarında YTB görevlileri ve Türk polisleri karşıladı.3 sınır kapısında 50 bin broşür, araç kokusu ve hijyen paketi dağıtıldı.

Yürütülen çalışma ile 55 Bine yakın vatandaşa bilgilendirme ve yönlendirme hizmeti sunuldu.

Çalışmalar kapsamında 218 yol yardım hizmeti organizasyonu gerçekleştirildi. Olası ihtiyaca yönelik 4 Ambulans hazır bekletilerek hastane refakat hizmeti gerçekleştirildi.

431 Konaklama yeri bilgilendirmesi ve rezervasyonu sağlandı. Sınır kapılarında unutulan veya düşürülen pasaportların nakli yapıldı.  59 Oturum kartının süresi dolduğu için Bulgaristan tarafından geçişine izin verilmeyen vatandaşların Belgrad havalimanından İstanbul’a uçuşlarının organizasyonu gerçekleştirildi. Bin 355 helal yiyecek hizmeti alınabilecek tesisler konusunda bilgilendirme yapıldı. Otoyol geçişleri ve güvenli yakıt istasyonları hakkında da bilgiler aktarıldı. Bunların yanında ise sınır kapılarında ortaya çıkan sorunlara ilişkin tercüme hizmeti sunuldu.

Kapıkule sınır kapısında covid-19 test imkanı

Kapıkule Sınır Kapısında, seyahat eden vatandaşların ikamet ettikleri ülkelerce istenilen COVİT-19 testlerini kolaylıkla almaları için test merkezi kuruldu. Test sonucunu bekleyen vatandaşların dinlenmeleri için ise YTB Çadırı hazırlandı. YTB çadırında vatandaşlara ücretsiz içecek imkânı sunuldu. Yurt dışına seyahat eden çocuklara TÜBİTAK çocuk dergisi dağıtımı yapıldı. PCR test alanında vatandaşlara yardımcı olmaları amacıyla YTB uzmanları gün boyu görev yaptı. YTB çadırı ve sonuç alım masası ile Kapıkule Sınır Kapısından çıkış yapan yaklaşık 20 Bin vatandaşa hizmet sunuldu.

(GŞ)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:
Advertisement

1 YORUM

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin